REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana warunków płacy

Alicja Fal
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Moja firma przeżywa trudności finansowe. Aby zredukować koszty i utrzymać obecny stan zatrudnienia, chciałbym niektórym pracownikom obniżyć wynagrodzenia. Czy prawo przewiduje taką możliwość? Jeśli tak, to jak prawidłowo tego dokonać?

Tak. W przypadku kłopotów finansowych firmy dopuszcza się możliwość obniżki wynagrodzenia pracowników. Dokonuje się tego za pomocą wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.

REKLAMA

Strony stosunku pracy mogą modyfikować określone w treści umowy o pracę warunki pracy i płacy. Jednym z istotnych elementów stosunku pracy, podlegającym takim modyfikacjom, jest właśnie wysokość wynagrodzenia.

Obniżenie wynagrodzenia może nastąpić na mocy wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy, dotyczy bowiem istotnych warunków umowy o pracę oraz pogarsza sytuację pracownika. Jak stanowi art. 42 k.p. przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Pracodawca może więc dokonać wypowiedzenia zmieniającego w przypadku każdej umowy o pracę, którą można rozwiązać za wypowiedzeniem definitywnym.

Wypowiedzenia zmieniającego dokonuje wyłącznie pracodawca. Składane jest ono na piśmie z podaniem przyczyny wypowiedzenia.

REKLAMA

Jedną z przyczyn dopuszczających obniżenie wysokości wynagrodzenia mogą być trudności finansowe leżące po stronie pracodawcy. Zgodnie bowiem z orzeczeniem Sądu Najwyższego racjonalizacja zatrudnienia zmierzająca do obniżenia kosztów działalności pracodawcy stanowi uzasadnioną przyczynę do dokonania wypowiedzenia zmieniającego tylko w zakresie warunków płacy (wyrok SN z 16 czerwca 1999 r., I PKN 106/99, OSNP/2000/16/619).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz podania przyczyny obniżenia wynagrodzenia należy również przedstawić nowe warunki, które zostaną zaproponowane pracownikowi. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki (art. 42 § 2 k.p.). W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Jeżeli pracownik przyjmie zaproponowane warunki płacy, to po upływie okresu wypowiedzenia rozpoczyna pracę już na podstawie nowych warunków.

W wypowiedzeniu zmieniającym pracodawca musi pouczyć pracownika także o możliwości odwołania się - w ciągu 7 dni od doręczenia wypowiedzenia - do właściwego sądu pracy.

REKLAMA

Pracodawca powinien również pamiętać, że niektóre kategorie pracowników podlegają szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem zmieniającym. Dotyczy to m.in. pracowników przebywających na urlopie lub z innych przyczyn nieobecnych w pracy, kobiet w ciąży oraz korzystających z urlopu macierzyńskiego bądź wychowawczego, pracowników w wieku przedemerytalnym.

Należy też wspomnieć, że pracodawca, który znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, może zawrzeć z pracownikami porozumienie, na mocy którego zawieszone zostają w całości lub w części tzw. przepisy zakładowe, określające prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zezwala na to art. 91 k.p., zgodnie z którym, jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy, może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Przy czym nie dotyczy to przepisów Kodeksu pracy oraz przepisów innych ustaw i aktów wykonawczych. A zatem zawiesić można wyłącznie postanowienia wynikające z przepisów tzw. prawa zakładowego, a więc regulaminów pracy, regulaminów wynagradzania.

Pracodawca znajdujący się w złej kondycji finansowej może więc ograniczyć wysokość wynagrodzeń swoich pracowników, zawieszając zakładowe postanowienia odnośnie do płac w firmie, co daje mu z kolei szansę na odzyskanie płynności finansowej. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązanie dla pracodawcy, u którego regulacje prawa zakładowego przyznają pracownikom dodatkowe świadczenia, znacznie obciążające budżet firmy (nagrody jubileuszowe, wyższe dodatki za pracę w porze nocnej itp.).

Porozumienie takie zawiera pracodawca i reprezentująca pracowników organizacja związkowa, a jeżeli pracodawca nie jest objęty działaniem takiej organizacji, porozumienie zawiera pracodawca i przedstawicielstwo pracowników wyłonione w trybie przyjętym u tego pracodawcy. Przy czym zawieszenie stosowania przepisów prawa pracy nie może trwać dłużej niż przez okres 3 lat. Ponadto w zakresie i przez czas określony w porozumieniu nie stosuje się z mocy prawa, wynikających z zawieszonych przepisów zakładowych, warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy (art. 91 § 3 k.p.). Dlatego w razie zawarcia porozumienia zawieszającego, np. regulaminu wynagrodzenia, pracodawca nie będzie zobowiązany do stosowania wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy, które wynikały z zawieszonego regulaminu. Dotyczy to jednak tylko tych postanowień umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy, które wynikały z zawieszonego regulaminu wynagrodzeń.

Należy dodać, że po zawarciu porozumienia pracodawca musi przekazać je właściwemu inspektorowi pracy.

Odpowiedziała Alicja Fal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA