REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie stosowania postanowień układu zbiorowego pracy

REKLAMA

Jestem właścicielem średniej wielkości przedsiębiorstwa. Niestety, ostatnio kondycja gospodarcza mojej firmy uległa pogorszeniu i nie jestem w stanie sprostać wszystkim zobowiązaniom zawartym w zbiorowym układzie pracy. Nie chciałbym przeprowadzać redukcji zatrudnienia, czy wobec tego mogę zawiesić niektóre postanowienia tego układu?


Odpowiedź eksperta

REKLAMA

REKLAMA


Instytucja zawieszenia stosowania układu została uregulowana w art. 24127k.p. Zgodnie z brzmieniem § 1 tego przepisu w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej pracodawcy strony układu zakładowego mogą zawrzeć porozumienie o zawieszeniu stosowania u danego pracodawcy, w całości lub w części, tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich. Przepis ten stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w artykule poprzedzającym Kodeksu pracy, w myśl którego postanowienia układu zakładowego nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia obejmującego ich układu ponadzakładowego. Porozumienie o zawieszeniu stosowania postanowień układowych mogą dotyczyć jedynie tych zapisów, które regulują korzystniej zasady ustawowe wobec pracowników. Nie mogą doprowadzić do obniżenia standardów, które zapewniają przepisy powszechnie obowiązującego prawa pracy.


Wprowadzenie takiej regulacji zostało podyktowane charakterem tego specyficznego aktu prawa pracy, którym jest układ zbiorowy. Postanowienia układu kształtują dużo korzystniej treść stosunków pracy pracowników, niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy i postanowień innych aktów prawnych. Niejednokrotnie pracodawcy w razie pogorszenia ich kondycji gospodarczej nie są w stanie sprostać nałożonym na nich mocą układu zobowiązań. Z myślą o niepodejmowaniu drastycznych decyzji w postaci przeprowadzenia redukcji zatrudnienia pracowników na podstawie i w trybie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 ze zm.) lub w celu ograniczenia rozmiaru zwolnień grupowych, ustawodawca przewidział możliwość czasowego zawieszenia u danego pracodawcy stosowania układu, w całości lub w części (czyli nawet jego poszczególnych postanowień) tego układu oraz układu ponadzakładowego bądź jednego z nich. W razie gdy u pracodawcy obowiązuje jedynie układ ponadzakładowy, porozumienie o zawieszeniu stosowania tego układu lub niektórych jego postanowień mogą zawrzeć strony uprawnione do zawarcia układu zakładowego.


Postanowienie w przedmiocie zawieszenia stosowania układu zakładowego zawierają ze strony pracowników wszystkie zakładowe organizacje związkowe, które układ zawarły, wstąpiły w prawa i obowiązki strony układu.

REKLAMA


Zawieszenie stosowania układu może nastąpić maksymalnie na okres 3 lat. Po upływie tego okresu z mocy prawa nastąpi restytucja dotychczasowych uprawnień układowych. Porozumienie o zawieszeniu stosowania układu zbiorowego pracy może dotyczyć jedynie skutków, które mają nastąpić w przyszłości, nie może zaś działać ze skutkiem wstecznym i pozbawiać pracownika wymagalnych roszczeń (wyrok Sądu Najwyższego z 22 stycznia 2004 r., I PK 199/03, OSNP 2004/22/384).

Okres 3-letni nie może zostać przedłużony, po jego upływie strony nie mogą zawrzeć również kolejnego porozumienia w tym przedmiocie. Natomiast w ramach maksymalnego limitu zawieszenia stosowania układu partnerzy społeczni mogą dowolnie zawierać porozumienia o wydłużeniu lub skróceniu okresu zawieszenia układu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Porozumienie podlega zgłoszeniu do rejestru odpowiednio układów zakładowych lub układów ponadzakładowych, do którego wpisany jest zawieszony układ w trybie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 4 kwietnia 2001 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie rejestracji układów zbiorowych pracy, prowadzenia rejestru układów i akt rejestrowych oraz wzorów klauzul rejestracyjnych i kart rejestrowych (Dz.U. nr 34, poz. 408). Ponadto informację o zawieszeniu stosowania układu ponadzakładowego strony porozumienia przekazują stronom tego układu.


W zakresie i przez czas określony w porozumieniu nie stosuje się z mocy prawa wynikających z układu ponadzakładowego oraz z układu zakładowego warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.


Natalia Korzeniecka

Autorka jest specjalistą prawa pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA