REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższa akcyza dla winiarzy i cydrowników

Cydr
Cydr
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niższa akcyza dla winiarzy i cydrowników. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która wesprze małych, regionalnych producentów napojów alkoholowych. Dzięki nowym rozwiązaniom drobni, niezależni producenci napojów alkoholowych płacić będą od swoich wyrobów o połowę niższą akcyzę. Na zmianach zyskają polscy rolnicy i sadownicy – generalnie podmioty spełniające definicję małych producentów napojów alkoholowych.

Niższa akcyza dla winiarzy i cydrowników

28 grudnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 9 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą tych zmian było Ministerstwo Finansów. Za zmianą przepisów głosowała większość klubów parlamentarnych w Sejmie.

REKLAMA

- Ta nowelizacja to porozumienie między podziałami. Inicjatywa MF zjednoczyła niemal wszystkich posłów. Niemal jednogłośne przyjęcie tych zmian przez Sejm, świadczy o tym, jak bardzo są one potrzebne i jak były wyczekiwane - wskazuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ulga dla polskich producentów

Projekt ustawy zakłada, że mali niezależni producenci napojów alkoholowych, będą korzystać z obniżonej o połowę stawki akcyzy.

Dotyczy to:

 • małych producentów wina,
 • małych producentów napojów fermentowanych (np. małych producentów win owocowych, cydrów),
 • małych producentów wyrobów pośrednich (w tym małych producentów wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).

50 proc. stawki akcyzy na produkty z polskich sadów

Ponadto 50 proc. podstawowej stawki akcyzy zapłacą gorzelnie należące do producentów owoców produkujące alkohol etylowy z owoców dostarczonych im przez sadowników. Roczny limit w takim przypadku określony na 30 litrów czystego alkoholu będzie dotyczył producenta owoców i osób z nim zamieszkujących, pod warunkiem przeznaczenia alkoholu wyłącznie do konsumpcji własnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Preferencje wynikają z wdrożenia zmienionej unijnej dyrektywy alkoholowej. Są to jednak zmiany fakultatywne, czyli nieobowiązkowe.

- Polska obniży akcyzę po to, żeby ułatwić prowadzenie działalności i rozwój małych producentów napojów alkoholowych, czyli rodzinnych firm, często produkujących wyroby tradycyjne i regionalne. O taką zmianę apelowali m. in. mali winiarze i cydrownicy. Takich firm jest już w Polsce około 150, z czego większość to producenci wina. Ok 10 podmiotów to producenci cydrów, perry i miodów pitnych. W efekcie wprowadzonych zmian, liczba mniejszych firm produkujących dobre, regionalne produkty, może w ciągu najbliższych lat zwiększyć się nawet kilkukrotnie – wskazuje wiceminister Sarnowski.

Stawki akcyzy na alkohol

Stawki akcyzy na napoje alkoholowe wynoszą obecnie:

 • alkohol etylowy: 6275,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie;
 • piwo: 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
 • wino: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • napoje fermentowane: 174,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • wyroby pośrednie: 350,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

W przyszłym roku - po wejściu w życie przepisów dotyczących podwyższenia stawek akcyzy na używki - stawki akcyzy na napoje alkoholowe wyniosą:

 • alkohol etylowy: 6903,00 zł od 1 hektolitra alkoholu etylowego 100% vol. zawartego w gotowym wyrobie;
 • piwo: 9,43 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu;
 • wino: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • napoje fermentowane: 191,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu;
 • wyroby pośrednie: 385,00 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Polskie piwo, wino, cydr

Dzięki nowelizacji przepisów mali niezależni producenci napojów alkoholowych będą płacić nie 100 proc. tylko 50 proc. stawki akcyzy. Na zmianach zyskają polscy rolnicy i sadownicy – generalnie podmioty spełniające definicję małych producentów napojów alkoholowych.

Mali producenci piwa korzystają – już od 1 stycznia 2018 r. – z obniżonej stawki akcyzy (50 proc. z 8,57 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA