reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Limit przychodu został podwyższony do 1,2 mln euro

Aktualizacja: 12.08.2008

Dziś wchodzi w życie ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości przewidująca podniesienie z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu, który zobowiązuje podatników PIT do prowadzenia ksiąg rachunkowych. »

Jak rozliczać VAT od wydatków niebędących kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 24.07.2008

Część wydatków, które poniosła moja firma, nie jest kosztem uzyskania przychodu według przepisów o podatku dochodowym. Czy automatycznie oznacza to brak możliwości dokonania w takich przypadkach odliczeń w podatku od towarów i usług? »

Jak rozliczać wydatki na nabycie środków trwałych

Aktualizacja: 24.07.2008

Amortyzacji podlegają środki trwałe, których tzw. wartość początkowa przekracza 3,5 tys. zł. W przypadku tańszych zakupów, gdy wydatek mieści się we wskazanym limicie, podatnik ma kilka możliwości jego rozliczenia. »

Jak prawidłowo składać deklaracje kwartalne VAT

Aktualizacja: 24.07.2008

Do rozliczenia kwartalnego VAT są uprawnieni mali podatnicy. Obowiązkowo składają deklaracje kwartalne VAT-7K, gdy wybiorą kasową metodę rozliczania. »

Jak ustalać wysokość zaliczek na CIT

Aktualizacja: 21.07.2008

Podstawową formą płatności CIT są zaliczki miesięczne. Należy jednak pamiętać, iż istnieją także inne sposoby rozliczania należnego podatku. »

Kto powinien rejestrować się dla potrzeb VAT

Aktualizacja: 17.07.2008

Podatnicy są zwolnieni z rozliczania VAT, gdy ich sprzedaż nie przekroczy w roku kwoty 50 tys. zł. Mogą jednak sami zrezygnować ze zwolnienia, składając zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. »

Kiedy i jak płacić akcyzę

Aktualizacja: 17.07.2008

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wyrobów akcyzowych muszą płacić akcyzę. Podatek ten określany jest procentowo i kwotowo. Organem właściwym dla rozliczeń akcyzowych jest naczelnik urzędu celnego. »

Jak są opodatkowani wspólnicy spółki cywilnej

Aktualizacja: 16.07.2008

Wspólnicy spółki cywilnej ustalają przychód (dochód) dla całej firmy. Tak ustalony przychód (dochód) dzielą proporcjonalnie między siebie. »

Jak rozliczyć zakup sprzętu łącznie z montażem

Aktualizacja: 14.07.2008

Sprzęt zakupiony łącznie z montażem, który służy czynnościom opodatkowanym, jest podstawą odliczenia VAT z faktury zakupu. »

Rozliczanie różnic kursowych nie jest proste

Aktualizacja: 14.07.2008

Ze względu na istniejącą definicję poniesienia kosztu w walucie obcej trudno zgodzić się z interpretacjami organów podatkowych, które twierdzą, że koszt w walucie obcej może być kwalifikowany jako poniesiony w dacie wystawienia tej faktury. »

Ujęcie w księdze kosztów ubezpieczenia budynku i samochodu

Aktualizacja: 10.07.2008

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą memoriałową. W jaki sposób powinnam zaksięgować faktury otrzymane za ubezpieczenie budynku i samochodu, które dotyczą 2008 i 2009 r.? Czy mogę to zrobić zapisem jednorazowym? Czy powinnam podzielić ten koszt na poszczególne lata i miesiące? »

Przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy

Aktualizacja: 10.07.2008

Spółka z o.o. organizuje od czasu do czasu imprezy dla swoich dostawców. Podczas tych imprez wręczane są im różne upominki i nagrody rzeczowe nabywane wcześniej w tym celu przez spółkę. Czy nieodpłatne przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur za te towary? »

Rozliczenie podatkowe otrzymanych dotacji

Aktualizacja: 10.07.2008

Otrzymane dotacje stanowią przychód podatnika, ale jednocześnie wydatki pokryte z nich zalicza się do kosztów. Tylko dotacje związane z zakupem środków trwałych nie wpływają na przychody i koszty. »

Wprowadzenie prywatnego składnika do firmy

Aktualizacja: 08.07.2008

W styczniu 2008 roku rozpocząłem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W działalności tej wykorzystuję mój prywatny samochód. Z tego tytułu ponoszę określone koszty, np. na zakup paliwa, ubezpieczenie itp. Wydatki te dotychczas nie były przeze mnie ujmowane w kosztach uzyskania przychodów. Ustaliłem, że najlepiej będzie dla mnie wprowadzić ten samochód do środków trwałych. W jaki sposób mogę wprowadzić do firmy ten samochód, który nabyłem przed rozpoczęciem działalności gospodarczej? »

Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Aktualizacja: 07.07.2008

Postanowiłem zainstalować klimatyzację w siedzibie firmy (budynek stanowi moją własność). W jaki sposób rozliczyć poniesione na to wydatki? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama