Czy wydatki na upominki dla kontrahentów w postaci słodyczy i alkoholi stanowią koszty
REKLAMA
rada
REKLAMA
Wydatki na zakup upominków stanowią w przedstawionej sytuacji koszty reprezentacji, a więc nie stanowią podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
uzasadnienie
Nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów mogą być przez nich zaliczane do kosztów podatkowych. Kosztów podatkowych nie stanowią wydatki wymienione w art. 16 ust. 1 updop, w tym koszty reprezentacji (art. 16 ust. 1 pkt 28 updop).
REKLAMA
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia reprezentacji. Słowniki języka polskiego definiują reprezentację jako okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związaną ze stanowiskiem, pozycją społeczną. Na gruncie tej definicji za reprezentację w znaczeniu podatkowym należy uznawać działania polegające na stwarzaniu i utrwalaniu pozytywnego wizerunku danego podatnika.
Reprezentację stanowi, między innymi, wręczanie upominków kontrahentom. Powszechnie za wyjątek od tej reguły są uznawane oznaczone logo podatnika upominki o niewielkiej wartości - przykładowo: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2009 r., nr IPPB5/423-233/08-2/MW. Co więcej, kosztami uzyskania przychodów nie są w szczególności koszty reprezentacji poniesione na zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28 updop). A zatem poniesione przez Państwa wydatki na zakup upominków dla kontrahentów w postaci słodyczy oraz alkoholi nie stanowią - jako koszty reprezentacji - kosztów podatkowych.
Bez znaczenia jest przy tym fakt, że prowadzą Państwo ewidencję obdarowanych osób, z której wynika, że żaden z obdarowanych nie otrzymał prezentu o wartości powyżej 70 zł netto. Okoliczności takie mają znaczenie na gruncie VAT, gdyż pozwalają uznać przekazanie upominków za niepodlegające opodatkowaniu VAT przekazanie prezentów o małej wartości (art. 7 ust. 3 oraz art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).
• art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 149, poz. 996
• art. 7 ust. 3 i art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA