REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować środki trwałe używane sezonowo

Grzegorz Ziółkowski
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to czas podejmowania „uśpionej” w trakcie zimy działalności sezonowej, związanej z okresem wiosna – lato. W tym momencie warto przypomnieć zasady amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo. Przepisy podatkowe (updof, updop) przewidują bowiem dla nich szczególne zasady amortyzacji.

Odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy dokonywać tylko w okresie ich wykorzystywania. Wysokość odpisu miesięcznego można ustalić w dwojaki sposób, tj. przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych:

REKLAMA

• przez liczbę miesięcy w sezonie albo

• przez 12 miesięcy w roku

- art. 22h ust. 1 pkt 3 updof, art. 16h ust. 1 pkt 3 updop.

W wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) NSA wskazał, że za działalność sezonową należy uznać taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych czy też innych, odznaczających się określoną regularnością, związanych z prawami przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe przepisy nie mają więc zastosowania w przypadku środków trwałych używanych sezonowo z innych powodów niż warunki atmosferyczne panujące w danym sezonie.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pan Jan Nowak prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. W styczniu 2010 r. kupił dwie naczepy - chłodnie do przewozu łatwo psujących się artykułów spożywczych. Pan Nowak kupił chłodnie pod kątem podpisanego kontraktu na transport owoców, który ma się odbywać w okresie letnim. Nie powinien jednak amortyzować kupionych naczep w sposób przewidziany dla środków trwałych używanych sezonowo. Transport artykułów spożywczych nie jest działalnością sezonową, ponieważ może być świadczony przez cały rok.

Bez względu na sposób obliczenia wysokości miesięcznego odpisu dla sezonowego środka trwałego odpisy te należy zaliczyć do kosztów tylko w okresie używania środka. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2007 r. (nr ITPB1/415-175/07/PS).

PRZYKŁAD

Spółka prowadzi sieć ośrodków wczasowych nad morzem. Do tych ośrodków kupiła skutery wodne (rodzaj 778 KŚT - Inny tabor pływający) o wartości początkowej 12 000 zł każdy. Skutery wodne są środkami trwałymi używanymi sezonowo przez spółkę w okresie od 1 maja do 30 września (5 miesięcy). Roczny odpis amortyzacyjny wynosi dla skutera wodnego 840 zł (12 000 zł x 7% - stawka z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych). Ten roczny odpis jest podstawą do wyliczenia odpisów faktycznie zaliczanych w danym roku do kosztów. Odpisy amortyzacyjne zaliczone w danym roku do kosztów spółka może bowiem wyliczyć na dwa sposoby:

1. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez 12 miesięcy, wtedy odpis miesięczny wyniesie 70 zł (840 zł / 12 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 350 zł (70 zł x 5 miesięcy).

2. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez liczbę miesięcy w sezonie, wtedy odpis miesięczny wyniesie 168 zł (840 zł / / 5 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 840 zł (168 zł x 5). Druga metoda pozwala na szybszą amortyzację środka trwałego.

W obu przypadkach odpisy będą dokonywane i zaliczane przez spółkę do kosztów w okresie maj - wrzesień.

• art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146

• art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1664

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA