REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować środki trwałe używane sezonowo

Grzegorz Ziółkowski
Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wiosna to czas podejmowania „uśpionej” w trakcie zimy działalności sezonowej, związanej z okresem wiosna – lato. W tym momencie warto przypomnieć zasady amortyzacji środków trwałych używanych sezonowo. Przepisy podatkowe (updof, updop) przewidują bowiem dla nich szczególne zasady amortyzacji.

Odpisów amortyzacyjnych od używanych sezonowo środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy dokonywać tylko w okresie ich wykorzystywania. Wysokość odpisu miesięcznego można ustalić w dwojaki sposób, tj. przez podzielenie rocznej kwoty odpisów amortyzacyjnych:

REKLAMA

• przez liczbę miesięcy w sezonie albo

• przez 12 miesięcy w roku

- art. 22h ust. 1 pkt 3 updof, art. 16h ust. 1 pkt 3 updop.

W wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) NSA wskazał, że za działalność sezonową należy uznać taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych czy też innych, odznaczających się określoną regularnością, związanych z prawami przyrody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe przepisy nie mają więc zastosowania w przypadku środków trwałych używanych sezonowo z innych powodów niż warunki atmosferyczne panujące w danym sezonie.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pan Jan Nowak prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. W styczniu 2010 r. kupił dwie naczepy - chłodnie do przewozu łatwo psujących się artykułów spożywczych. Pan Nowak kupił chłodnie pod kątem podpisanego kontraktu na transport owoców, który ma się odbywać w okresie letnim. Nie powinien jednak amortyzować kupionych naczep w sposób przewidziany dla środków trwałych używanych sezonowo. Transport artykułów spożywczych nie jest działalnością sezonową, ponieważ może być świadczony przez cały rok.

Bez względu na sposób obliczenia wysokości miesięcznego odpisu dla sezonowego środka trwałego odpisy te należy zaliczyć do kosztów tylko w okresie używania środka. Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 listopada 2007 r. (nr ITPB1/415-175/07/PS).

PRZYKŁAD

Spółka prowadzi sieć ośrodków wczasowych nad morzem. Do tych ośrodków kupiła skutery wodne (rodzaj 778 KŚT - Inny tabor pływający) o wartości początkowej 12 000 zł każdy. Skutery wodne są środkami trwałymi używanymi sezonowo przez spółkę w okresie od 1 maja do 30 września (5 miesięcy). Roczny odpis amortyzacyjny wynosi dla skutera wodnego 840 zł (12 000 zł x 7% - stawka z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych). Ten roczny odpis jest podstawą do wyliczenia odpisów faktycznie zaliczanych w danym roku do kosztów. Odpisy amortyzacyjne zaliczone w danym roku do kosztów spółka może bowiem wyliczyć na dwa sposoby:

1. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez 12 miesięcy, wtedy odpis miesięczny wyniesie 70 zł (840 zł / 12 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 350 zł (70 zł x 5 miesięcy).

2. Roczną wartość amortyzacji podzielić przez liczbę miesięcy w sezonie, wtedy odpis miesięczny wyniesie 168 zł (840 zł / / 5 miesięcy). Do kosztów spółka zaliczy w danym roku odpisy w wysokości 840 zł (168 zł x 5). Druga metoda pozwala na szybszą amortyzację środka trwałego.

W obu przypadkach odpisy będą dokonywane i zaliczane przez spółkę do kosztów w okresie maj - wrzesień.

• art. 22h ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146

• art. 16h ust. 1 pkt 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1664

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA