REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki z lokaty nocnej

Krzysztof Rustecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Środki pieniężne z rachunku firmowego przekazuję na lokatę nocną (overnight). Następnego dnia środki wraz z odsetkami wracają na rachunek firmowy. Bank pobiera od tych odsetek 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Czy bank ma obowiązek pobierać ten zryczałtowany podatek od tych odsetek? Czy też odsetki te powinny powiększyć przychód z działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Ponieważ odsetki od lokaty nocnej (overnight) nie wynikają z utrzymywania środków pieniężnych na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą, to bank ma obowiązek pobierać od nich 19% zryczałtowany podatek. Przedsiębiorca nie ma natomiast obowiązku odsetek tych zaliczać do przychodów z działalności gospodarczej.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Odsetki od środków na rachunkach bankowych bądź na lokatach bankowych mogą stanowić przychód z działalności gospodarczej albo przychód z kapitałów pieniężnych. Przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.f.). Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.). Odsetki zaliczane do kapitałów pieniężnych opodatkowane są 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Podatek ten powinien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego płatnik, czyli bank (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.). Pobrany podatek bank powinien przekazać w terminie do 20. następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla banku (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.). Zryczałtowany podatek od odsetek bank rozlicza następnie w deklaracji PIT-8AR, składanej do urzędu skarbowego właściwego dla banku do końca stycznia następnego roku (art. 42 ust. 1a u.p.d.o.f.). Podatnik nie rozlicza tego podatku w żaden sposób, tj. ani miesięcznie, ani w zeznaniu rocznym.

Środki na lokacie nocnej, mimo że pochodzą z konta firmowego, nie są związane z działalnością gospodarczą. Inaczej mówiąc „nie pracują” na rzecz działalności gospodarczej. Lokatę nocną należy traktować jako lokatę osoby prywatnej. Dlatego bank prawidłowo pobiera zryczałtowany 19% podatek. Natomiast Czytelnik nie powinien zaliczać tych odsetek do przychodów z działalności gospodarczej, bowiem nie pochodzą one z rachunku związanego z tą działalnością. Odsetki były naliczane za okres nocny, podczas którego środki pieniężne nie były utrzymywane na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 października 2009 r. (nr ITPB1//415-672/09/TK): Kluczowym dla prawidłowego odczytania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy jest ustalenie, co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”. Zdaniem organu należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i tylko z faktem uzyskiwania wynagrodzenia w postaci odsetek na takich rachunkach wiąże się obowiązek zaliczenia ich do przychodów z działalności gospodarczej. Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią zaś środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pod rachunkiem bieżącym został utworzony depozyt terminowy. Po zakończeniu okresu lokaty naliczane są odsetki, które przekazane zostają na rachunek bankowy spółki. Odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych z zysku spółki jawnej, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący spółki, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi. Tak jak Pan wskazał, kwoty lokat wraz z odsetkami po upływie terminu, na jaki zostały zawarte, wracają na ten rachunek bieżący. W związku z powyższym nie można uznać, że w przypadku odsetek od tego typu lokat, mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też przychód ten zaliczyć należy do przychodów wspólników z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia przychodu z odsetek od lokat terminowych do przychodów z działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stanowisko takie potwierdza również wyrok NSA z 26 sierpnia 2008 r. (sygn. akt II FSK 806/07): Lokata kapitałowa w banku zagranicznym założona przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może być uznana za rachunek utrzymywany w związku z działalnością gospodarczą, lecz za inną formę przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych. Rachunek związany z działalnością gospodarczą jest to bowiem taki rachunek, za pomocą którego przedsiębiorca dokonuje rozliczeń z tytułu zawieranych transakcji. Odsetki z takiej lokaty stanowią zatem przychód z kapitałów pieniężnych.

Krzysztof Rustecki

PODSTAWA PRAWNA

• art. 14 ust. 2 pkt 5, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA