reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Odsetki z lokaty nocnej

Odsetki z lokaty nocnej

Jestem osobą fizyczną prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Środki pieniężne z rachunku firmowego przekazuję na lokatę nocną (overnight). Następnego dnia środki wraz z odsetkami wracają na rachunek firmowy. Bank pobiera od tych odsetek 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Czy bank ma obowiązek pobierać ten zryczałtowany podatek od tych odsetek? Czy też odsetki te powinny powiększyć przychód z działalności gospodarczej?


ODPOWIEDŹ

Ponieważ odsetki od lokaty nocnej (overnight) nie wynikają z utrzymywania środków pieniężnych na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą, to bank ma obowiązek pobierać od nich 19% zryczałtowany podatek. Przedsiębiorca nie ma natomiast obowiązku odsetek tych zaliczać do przychodów z działalności gospodarczej.

WYJAŚNIENIE

Odsetki od środków na rachunkach bankowych bądź na lokatach bankowych mogą stanowić przychód z działalności gospodarczej albo przychód z kapitałów pieniężnych. Przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.f.). Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.f.). Odsetki zaliczane do kapitałów pieniężnych opodatkowane są 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym (art. 30a ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Podatek ten powinien pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego płatnik, czyli bank (art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f.). Pobrany podatek bank powinien przekazać w terminie do 20. następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla banku (art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f.). Zryczałtowany podatek od odsetek bank rozlicza następnie w deklaracji PIT-8AR, składanej do urzędu skarbowego właściwego dla banku do końca stycznia następnego roku (art. 42 ust. 1a u.p.d.o.f.). Podatnik nie rozlicza tego podatku w żaden sposób, tj. ani miesięcznie, ani w zeznaniu rocznym.

Środki na lokacie nocnej, mimo że pochodzą z konta firmowego, nie są związane z działalnością gospodarczą. Inaczej mówiąc „nie pracują” na rzecz działalności gospodarczej. Lokatę nocną należy traktować jako lokatę osoby prywatnej. Dlatego bank prawidłowo pobiera zryczałtowany 19% podatek. Natomiast Czytelnik nie powinien zaliczać tych odsetek do przychodów z działalności gospodarczej, bowiem nie pochodzą one z rachunku związanego z tą działalnością. Odsetki były naliczane za okres nocny, podczas którego środki pieniężne nie były utrzymywane na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą. Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe, m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 października 2009 r. (nr ITPB1//415-672/09/TK): Kluczowym dla prawidłowego odczytania normy art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy jest ustalenie, co należy rozumieć przez „rachunki bankowe utrzymywane w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą”. Zdaniem organu należy przyjąć, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Z faktem tym wiąże się przetrzymywanie środków pieniężnych na tych rachunkach i tylko z faktem uzyskiwania wynagrodzenia w postaci odsetek na takich rachunkach wiąże się obowiązek zaliczenia ich do przychodów z działalności gospodarczej. Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie stanowią zaś środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pod rachunkiem bieżącym został utworzony depozyt terminowy. Po zakończeniu okresu lokaty naliczane są odsetki, które przekazane zostają na rachunek bankowy spółki. Odsetek od odrębnych lokat terminowych utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych z zysku spółki jawnej, nawet przez bank prowadzący rachunek bieżący spółki, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą, gdyż lokaty te nie dotyczą rachunków związanych z bieżącą działalnością firmy, nie dokonuje się na nich operacji gospodarczych, tj. nie dokonuje się z nich płatności za zakupione towary, usługi, czy też na te rachunki nie spływają środki za sprzedane towary, usługi. Tak jak Pan wskazał, kwoty lokat wraz z odsetkami po upływie terminu, na jaki zostały zawarte, wracają na ten rachunek bieżący. W związku z powyższym nie można uznać, że w przypadku odsetek od tego typu lokat, mamy do czynienia z sytuacją objętą dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też przychód ten zaliczyć należy do przychodów wspólników z kapitałów pieniężnych, tj. do przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Konsekwencją powyższego jest brak możliwości zaliczenia przychodu z odsetek od lokat terminowych do przychodów z działalności gospodarczej.

Stanowisko takie potwierdza również wyrok NSA z 26 sierpnia 2008 r. (sygn. akt II FSK 806/07): Lokata kapitałowa w banku zagranicznym założona przez podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie może być uznana za rachunek utrzymywany w związku z działalnością gospodarczą, lecz za inną formę przechowywania lub inwestowania środków pieniężnych. Rachunek związany z działalnością gospodarczą jest to bowiem taki rachunek, za pomocą którego przedsiębiorca dokonuje rozliczeń z tytułu zawieranych transakcji. Odsetki z takiej lokaty stanowią zatem przychód z kapitałów pieniężnych.

Krzysztof Rustecki

PODSTAWA PRAWNA

• art. 14 ust. 2 pkt 5, art. 17 ust. 1 pkt 2, art. 30a ust. 1 pkt 3, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

E-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama