Kategorie

Jakie są skutki zawieszenia działalności oraz kontynuowania wynajmu lokali użytkowych

Piotr Florys
inforCMS
Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczając ją w księdze przychodów i rozchodów. Wynajmuję jednocześnie dwa lokale użytkowe. Nie mam wpisanego najmu we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Co miesiąc wystawiam fakturę VAT. Obecnie chcę zawiesić działalność, ale lokale nadal chcę wynajmować. Czy w takim przypadku mogę wynajmować lokal jako osoba fizyczna i skorzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty? Czy jednak muszę doliczać VAT i wystawiać faktury?

RADA

Tak, może Pan skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli spełnia Pan warunki szczegółowo opisane w uzasadnieniu. Jeżeli nie spełnia Pan warunków powrotu do zwolnienia podmiotowego, nadal w zakresie działalności polegającej na najmie lokali użytkowych jest Pan podatnikiem VAT czynnym. W takim przypadku jest Pan obowiązany do wystawiania faktur, naliczania należnego VAT oraz składania deklaracji.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że czynny podatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie wynajmuje dwa lokale użytkowe. Nie ma przy tym wpisanego najmu w ewidencji działalności gospodarczej. Obecnie chce zawiesić działalność gospodarczą i nadal wynajmować lokale. Podatnik ma wątpliwość, czy zawieszając działalność, ale kontynuując wynajem lokali, może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.

Najem jako działalność gospodarcza

Reklama

Przede wszystkim należy podkreślić, że w sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik nadal pozostaje podatnikiem VAT. Za takiego podatnika jest bowiem uważana osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, i to bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że taka działalność obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym między innymi działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jak widać z przytoczonej definicji, według przepisów VAT działalnością gospodarczą jest również najem.

Zatem podatnikiem VAT jest się zarówno z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jak i z tytułu najmu. Podatnik VAT rozlicza VAT ze wszystkich wykonywanych przez siebie czynności. Jest podatnikiem VAT od całej swojej działalności rozumianej zgodnie z definicją zawartą w ustawie o VAT. Całość swoich obrotów wykazuje w deklaracji VAT (składa jedną deklarację za dany okres rozliczeniowy). Rezygnacja z prowadzenia działalności zarejestrowanej w ewidencji działalności gospodarczej nie oznacza, że podatnik traci status podatnika VAT czynnego. Jeżeli więc po rezygnacji z prowadzenia zarejestrowanej działalności Czytelnik ma zamiar korzystać ze zwolnienia podmiotowego, powinien ustalić, czy może powrócić do tego zwolnienia. Powrót do zwolnienia oznacza bowiem brak obowiązku składania deklaracji VAT oraz rozliczania i płacenia VAT.

Powrót do zwolnienia podmiotowego

Podatnik VAT czynny może powrócić do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, jeżeli są spełnione jednocześnie dwa warunki:

• od momentu utraty lub rezygnacji z prawa do zwolnienia podmiotowego upłynął co najmniej rok, licząc od końca roku, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował,

Reklama

• wartość sprzedaży opodatkowanej podatnika nie przekroczyła łącznie, w poprzednim roku podatkowym (czyli w 2009 r.), kwoty 100 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwot podatku. Należy pamiętać, że zwolnienie podmiotowe traci moc w momencie przekroczenia wskazanej wyżej kwoty.

Jeżeli Czytelnik spełnia wymienione warunki, może powrócić do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. W tym celu powinien złożyć deklarację VAT-R i wykazać w niej, od kiedy zamierza powrócić do zwolnienia podmiotowego. Czytelnik powinien również pamiętać, że zwolnienie podmiotowe obowiązuje tylko do momentu przekroczenia w trakcie roku podatkowego (w tym przypadku w trakcie 2010 r.) kwoty obrotów ze sprzedaży opodatkowanej w wysokości 100 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty podatnik traci prawo do zwolnienia.

PRZYKŁAD

Podatnik - osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą zarejestrowaną w ewidencji oraz wynajmuje lokale użytkowe. Podatnik zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego z dniem 1 stycznia 2008 r. W 2010 r. zamierza zrezygnować z prowadzenia zarejestrowanej działalności opodatkowanej VAT. Zamierza jednak kontynuować wynajem lokali użytkowych. W 2009 r. podatnik osiągnął obroty z działalności opodatkowanej netto (bez VAT) w wysokości 90 000 zł.

Podatnik może od 1 stycznia 2010 r. powrócić do zwolnienia podmiotowego, ponieważ:

minął rok, licząc od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia podmiotowego (zrezygnował ze zwolnienia 1 stycznia 2008 r., a więc rok - liczony od końca 2008 r., czyli od 31 grudnia 2008 r. - minął z końcem 2009 r., czyli 31 grudnia 2009 r.),

obroty podatnika netto z działalności opodatkowanej osiągnięte w roku poprzednim (czyli w 2009 r.) nie przekroczyły 100 000 zł (obroty netto podatnika wynosiły 90 000 zł).

Czy w okresie zawieszenia muszę prowadzić pkpir

Przypomnijmy, że ustalając prawo do zwolnienia podmiotowego, do limitu sprzedaży opodatkowanej netto, do wartości sprzedaży nie należy wliczać:

• odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku,

• odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

• sprzedaży produktów rolnych pochodzących z prowadzonej przez rolnika ryczałtowego działalności rolniczej korzystającej ze zwolnienia z VAT.

Skutki zawieszenia działalności

Dla podatnika VAT czynnego skutkiem zawieszenia działalności gospodarczej jest m.in. brak obowiązku składania deklaracji VAT (art. 99 ust. 7a). Należy jednak zauważyć, że od tej reguły obowiązuje szereg wyjątków określonych w art. 99 ust. 7b ustawy o VAT. Jeden z tych wyjątków odnosi się do sytuacji, w której podatnik zawiesił działalność, ale wykonuje czynności opodatkowane VAT. W takim przypadku podatnik ma obowiązek rozliczyć VAT od tych czynności i złożyć deklarację VAT (art. 99 ust. 7b pkt 5 ustawy o VAT). Właśnie w takiej sytuacji będzie się znajdował Czytelnik, jeżeli nie będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego (tj. nie spełni opisanych wyżej warunków powrotu do zwolnienia). Czytelnik będzie więc miał zawieszoną działalność gospodarczą, ale z tytułu najmu będzie wystawiał faktury i rozliczał VAT należny w składanych deklaracjach VAT.

• art. 15 ust. 1 i 2, art. 99 ust. 7a i 7b, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Piotr Florys

ekspert w zakresie VAT

 

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?