REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy sporządzać dokumentację podatkową transakcji pomiędzy firmami ojca i syna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Gawryjołek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów. Odrębną działalność prowadzi również mój syn. Dodatkowo pomagam synowi w prowadzeniu działalności gospodarczej jako osoba współpracująca w firmie syna. Nasze firmy dokonują między sobą transakcji dotyczących sprzedaży i zakupu towarów. Czy w takim przypadku istnieje obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej, obejmującej transakcje między naszymi firmami?

RADA

REKLAMA

Indywidualne firmy ojca i syna należy uznać za podmioty powiązane rodzinnie. Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej transakcji między nimi powstanie jednak wtedy, gdy łączna kwota wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość 50 000 euro. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Firmy powiązane, w tym firmy powiązane rodzinnie, mają obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej zawieranych między sobą transakcji, przy spełnieniu warunków określonych w art. 25 i 25a updof. Powiązania między podmiotami krajowymi zachodzą, gdy:

1) podmiot krajowy bierze udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiada udział w kapitale innego podmiotu krajowego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

Pan Kowalski jest jednocześnie wspólnikiem w spółce jawnej i cywilnej. Spółki te dokonują między sobą sprzedaży i zakupów towarów. Spółki te należy uznać za podmioty powiązane.

2) te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotami krajowymi lub w ich kontroli albo posiadają udział w kapitale tych podmiotów (art. 25 ust. 4 updof).

Powyższe regulacje mają zastosowanie również do powiązań o charakterze rodzinnym (art. 25 ust. 5 updof). Za powiązania rodzinne updof uznaje małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia (art. 25 ust. 6 updof). Z powiązaniem o charakterze rodzinnym mamy do czynienia w przypadku przedstawionym w pytaniu. Indywidualne firmy ojca i syna należy uznać za podmioty powiązane rodzinnie. Jak podkreślał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2009 r., nr ITPB1/415-330a/09/WM:

Podmioty powiązane rodzinnie, zawierając umowy między sobą, powinny mieć na uwadze treść przepisów art. 25 i 25a updof, dotyczących transakcji między podmiotami powiązanymi.

Występowanie powiązań rodzinnych między podmiotami gospodarczymi nie jest jednak jedyną przesłanką dla obowiązkowego sporządzenia dokumentacji podatkowej. Obowiązek ten zależy również od wartości dokonywanych w roku podatkowym transakcji. Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej obejmuje bowiem transakcje między podmiotami powiązanymi (również rodzinnie), w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

1) 30 000 euro - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

2) 50 000 euro - w pozostałych przypadkach (art. 25a ust. 2 updof).

Wartości wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP, obowiązującego w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta dokumentowana transakcja (art. 25a ust. 5 updof).

Ustawodawca nie określił urzędowego wzoru dokumentacji podatkowej. Wskazał jedynie, co powinna ona zawierać. W myśl art. 25a ust. 1 updof powinna ona obejmować:

1) określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko) - ten element dokumentacji nazywany jest również analizą funkcji poszczególnych podmiotów transakcji. Analiza powinna określać przede wszystkim:

• który z podmiotów ponosi większe ryzyko, np. ryzyko kursowe,

• jaką odpowiedzialność ponoszą strony transakcji,

• jaką funkcję podmioty pełnią w transakcji, np. magazynowanie i dostawa towaru,

• jaki jest rozmiar zaangażowanych środków (dóbr materialnych i niematerialnych) podmiotów;

2) określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty - chodzi tu o koszty przewidywane, a nie rzeczywiście poniesione. Obejmują one koszty bezpośrednie, tj. cenę wyrobu, ale i koszty pośrednie, które mogą mieć wpływ na jednostkową cenę. Przykładowymi kosztami, które powinny znaleźć się w dokumentacji, są:

• cena towaru,

• koszt magazynowania i dostawy,

opłaty celne;

REKLAMA

3) metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji - chodzi tu o wskazanie przez podatnika metody, na jakiej opiera on kalkulację swojego zysku z transakcji. Przepisy updof nie zobowiązują do wyboru określonej metody kalkulacji zysków. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej z metod używanych przez organy podatkowe, określonych w rozporządzeniu z 10 września 2009 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób fizycznych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób fizycznych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (Dz.U. Nr 160, poz. 1267). Wynika to z faktu, że w razie kontroli organy użyją jednej z metod wskazanych w tym rozporządzeniu. Dokumentacja wybranej metody powinna wskazywać na takie elementy, jak: formuła liczenia marży transakcyjnej, określenie wysokości marży, wskazanie przyczyn wpływających na zmianę ceny, np. zmiana kursów walutowych;

4) określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach - element ten powinien znaleźć się w dokumentacji, tylko jeśli przyjęta strategia miała wpływ na wysokość ceny transakcyjnej. Strategia taka może polegać np. na stosowaniu promocyjnych cen w celu wejścia na rynek, czasowym obniżeniu zysków w zamian za wyższe zyski długoterminowe;

5) wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji zostały uwzględnione te inne czynniki. Do czynników takich można zaliczyć:

• wielkość, położenie i specyfikę danego rynku,

• poziom podaży i popytu danych dóbr,

• okres, w jakim realizowana jest transakcja,

• terminowość realizacji transakcji,

• zabezpieczenia realizacji transakcji,

• ewentualne ograniczenia prawne na rynku (np. ceny regulowane, urzędowe),

• ryzyko prowadzenia działalności na danym rynku,

• długoterminowość i stabilność współpracy,

• inflację;

6) określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzenia dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym. Chodzi tu o oczekiwane korzyści ze świadczenia usług, do których można zaliczyć m.in.:

• usługi reklamowe,

• usługi marketingowe,

• udostępnianie wiedzy naukowej, licencji, know-how, prac badawczych.

Sporządzana dokumentacja podatkowa transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi powinna być przedłożona organom kontroli skarbowej na ich żądanie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia jej żądania (art. 25a ust. 4 updof). Zaletą prowadzenia prawidłowej dokumentacji transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi jest zmniejszenie ryzyka oszacowania dochodu przez organy podatkowe. W ten sposób podatnik unika zastosowania sankcyjnej 50% stawki podatku, jaką opodatkowany jest dochód oszacowany przez organy podatkowe, w części wyższej od dochodu zadeklarowanego przez podatnika (art. 30d updof).

• art. 25, 25a i 30d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1541

Michał Gawryjołek

konsultant podatkowy

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA