REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz spółki przez wspólnika wnoszącego je w postaci wkładu do spółki jawnej stanowi dla niego przychód i koszt podatkowy? Jak rozliczyć tego typu świadczenie po stronie pozostałych wspólników oraz jakie inne skutki podatkowe wywołuje wniesienie takiego wkładu?

RADA

REKLAMA

Jeżeli wspólnik nieodpłatnie świadczy usługi na rzecz spółki, to nie powstanie u niego z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu pdof. Wartość świadczonych usług nie będzie dla niego również kosztem podatkowym. Zdaniem organów skarbowych świadczenie to będzie stanowiło jednak przychód dla pozostałych wspólników.

UZASADNIENIE

Pojęcie wkładu wspólnika nie zostało wyraźnie zdefiniowane w Kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z art. 48 ust. 2 § 2-3 k.s.h. wkład wspólnika może polegać na:

• przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

Dotyczy to tylko spółek osobowych.

REKLAMA

Jak widać, wspólnicy mają daleko idącą swobodę w wyborze form wnoszenia wkładów. Jedną z nich jest świadczenie pracy przez wspólników na rzecz spółki. W związku z tym powstaje pytanie o rozliczenie tego rodzaju świadczenia przez wykonującego pracę wspólnika oraz pozostałych wspólników.

Jeżeli praca jest wykonywana przez wspólnika nieodpłatnie, nie można mówić o uzyskiwaniu przez niego przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Nie powstanie również u niego z tego tytułu koszt podatkowy. Taki sposób postępowania wynika z interpretacji przyjętych przez organy skarbowe. Powołują się one na art. 23 ust. 1 pkt 10 updof, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. W tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usług „samemu sobie”.

Zdaniem organów skarbowych świadczone nieodpłatnie usługi będą jednak stanowiły przychód dla pozostałych wspólników proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Potwierdza to pismo Podsekretarza Stanu nr PB4/AK-031-23/02 pkt 5 z 4 kwietnia 2002 r. do izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej:

(...) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 8 § 1 k.s.h. - przyp. red.). Z przepisu tego wynika m.in., że majątek takiej półki stanowi jej wyłączną własność. Z drugiej jednak strony spółki osobowe prawa handlowego (...) nie są podatnikami podatku dochodowego; takimi podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy takiej spółki. (...) Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla siebie samego” w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom,jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu ani przez spółkę osobową, ani przez tego wspólnika przychodu „z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - „świadczył samemu sobie”.Nie wyklucza to faktu, że tego rodzaju świadczenie może stanowić przychód pozostałych wspólników takiej spółki. (...)

Wartość wniesionej pracy należy ustalić w cenie rynkowej.

REKLAMA

Zmiany dotyczące omawianego tematu nastąpiły w VAT. Do 30 listopada 2008 r., zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, świadczenie usług przez wspólnika jako wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast 28 listopada 2008 r. rozporządzenie to uległo zmianie i od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje w nowej wersji. Według przepisów przejściowych nowo obowiązującego rozporządzenia, zgodnie z § 38, w okresie do 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów i świadczeń usług) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku. Po tym terminie wniesienie takich wkładów będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W związku z wniesieniem wkładu zmianie ulegnie umowa spółki. Powstanie wobec tego obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z zapisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli w wyniku jej zmiany podwyższeniu ulegnie kapitał podstawowy spółki. W spółce osobowej za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki lub jej zmiana. Nie ma znaczenia, w jakiej formie wniesiono wkład, tj. pieniężnej czy niepieniężnej. Stawka podatku w takim przypadku wynosi 0,5%.

• art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 22g ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• § 38 i 46 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA