REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniesienie wkładu do spółki jawnej w postaci nieodpłatnego świadczenia usług

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy nieodpłatne świadczenie usług na rzecz spółki przez wspólnika wnoszącego je w postaci wkładu do spółki jawnej stanowi dla niego przychód i koszt podatkowy? Jak rozliczyć tego typu świadczenie po stronie pozostałych wspólników oraz jakie inne skutki podatkowe wywołuje wniesienie takiego wkładu?

RADA

REKLAMA

Jeżeli wspólnik nieodpłatnie świadczy usługi na rzecz spółki, to nie powstanie u niego z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu pdof. Wartość świadczonych usług nie będzie dla niego również kosztem podatkowym. Zdaniem organów skarbowych świadczenie to będzie stanowiło jednak przychód dla pozostałych wspólników.

UZASADNIENIE

Pojęcie wkładu wspólnika nie zostało wyraźnie zdefiniowane w Kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z art. 48 ust. 2 § 2-3 k.s.h. wkład wspólnika może polegać na:

• przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

Dotyczy to tylko spółek osobowych.

REKLAMA

Jak widać, wspólnicy mają daleko idącą swobodę w wyborze form wnoszenia wkładów. Jedną z nich jest świadczenie pracy przez wspólników na rzecz spółki. W związku z tym powstaje pytanie o rozliczenie tego rodzaju świadczenia przez wykonującego pracę wspólnika oraz pozostałych wspólników.

Jeżeli praca jest wykonywana przez wspólnika nieodpłatnie, nie można mówić o uzyskiwaniu przez niego przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Nie powstanie również u niego z tego tytułu koszt podatkowy. Taki sposób postępowania wynika z interpretacji przyjętych przez organy skarbowe. Powołują się one na art. 23 ust. 1 pkt 10 updof, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników. W tym przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem usług „samemu sobie”.

Zdaniem organów skarbowych świadczone nieodpłatnie usługi będą jednak stanowiły przychód dla pozostałych wspólników proporcjonalnie do posiadanych udziałów.

Potwierdza to pismo Podsekretarza Stanu nr PB4/AK-031-23/02 pkt 5 z 4 kwietnia 2002 r. do izb i urzędów skarbowych oraz urzędów kontroli skarbowej:

(...) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 8 § 1 k.s.h. - przyp. red.). Z przepisu tego wynika m.in., że majątek takiej półki stanowi jej wyłączną własność. Z drugiej jednak strony spółki osobowe prawa handlowego (...) nie są podatnikami podatku dochodowego; takimi podatnikami w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez spółkę osobową są wspólnicy takiej spółki. (...) Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla siebie samego” w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom,jeżeli zaś wspomniane świadczenia są nieodpłatne, u tego wspólnika nie wystąpi ani przychód, ani koszt. Jednocześnie, w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu ani przez spółkę osobową, ani przez tego wspólnika przychodu „z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - „świadczył samemu sobie”.Nie wyklucza to faktu, że tego rodzaju świadczenie może stanowić przychód pozostałych wspólników takiej spółki. (...)

Wartość wniesionej pracy należy ustalić w cenie rynkowej.

REKLAMA

Zmiany dotyczące omawianego tematu nastąpiły w VAT. Do 30 listopada 2008 r., zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT, świadczenie usług przez wspólnika jako wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Natomiast 28 listopada 2008 r. rozporządzenie to uległo zmianie i od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje w nowej wersji. Według przepisów przejściowych nowo obowiązującego rozporządzenia, zgodnie z § 38, w okresie do 31 marca 2009 r. w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów i świadczeń usług) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku. Po tym terminie wniesienie takich wkładów będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

W związku z wniesieniem wkładu zmianie ulegnie umowa spółki. Powstanie wobec tego obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie bowiem z zapisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy spółki i ich zmiany, jeżeli w wyniku jej zmiany podwyższeniu ulegnie kapitał podstawowy spółki. W spółce osobowej za zmianę umowy spółki uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki.

Zatem przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa spółki lub jej zmiana. Nie ma znaczenia, w jakiej formie wniesiono wkład, tj. pieniężnej czy niepieniężnej. Stawka podatku w takim przypadku wynosi 0,5%.

• art. 21 ust. 1 pkt 50, art. 22g ust. 1 pkt 4, art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

• § 38 i 46 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 212, poz. 1336

• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k), art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b), art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1319

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA