REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy wystawiać faktury VAT od 1 grudnia 2008 r.

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Trzeba na niej podać nowe lub bardziej szczegółowe dane. Zmiany wprowadzają nowe zasady oznaczania towarów i usług korzystających z preferencji w VAT. Warto pamiętać, że wpływ na treść faktury mają również zmiany zasad przeliczania kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej wprowadzone w ustawie o VAT.

Oznaczenie na fakturze towarów i usług korzystających z preferencji w VAT

REKLAMA

Od 1 grudnia 2008 r. nie ma obowiązku podawania na fakturze symbolu PKWiU albo odpowiedniego przepisu, w przypadku gdy do towaru lub usługi ma zastosowanie obniżona stawka VAT. Jeżeli zatem podatnik sprzedaje towary lub świadczy usługi opodatkowane stawką 7%, 3% lub 0%, nie musi podawać na fakturze symbolu PKWiU lub przepisu ustawy bądź rozporządzenia, z którego wynika prawo do zastosowania tych stawek.

Inaczej jest w przypadku, gdy podatnik dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi zwolnione z VAT. Wówczas powinien na fakturze podać:

• symbol PKWiU - gdy ustawa lub rozporządzenie taki symbol przywołują lub

• przepis ustawy lub rozporządzenia, który stanowi podstawę do zastosowania zwolnienia, albo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przepis dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, który zwalnia z podatku tę dostawę lub świadczenie.

Faktury bez wartości sprzedaży brutto z podziałem na stawki podatku

Uproszczenia zasady wystawiania faktur polegają na rezygnacji z jednej pozycji faktury. Od 1 grudnia 2008 r. podatnik nie ma już mianowicie obowiązku podawania na fakturze wartości sprzedaży towarów i usług wraz z kwotą podatku (wartości sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu. Minister Finansów uznał za wystarczające podanie tych kwot w wartościach netto. Elementy, które powinna zawierać faktura od 1 grudnia 2008 r., zostały przedstawione na schemacie na str. 15.

Faktury bez kwoty należności wyrażonej słownie

Faktury wystawiane od 1 grudnia 2008 r. nie muszą zawierać kwoty należności ogółem wyrażonej słownie. Możemy ją wyrazić tylko cyfrowo.

Faktury w walucie obcej

REKLAMA

Faktury, tak jak dotychczas, mogą być wystawiane w walucie obcej. Jednak nadal kwoty podatku muszą być wykazane w złotych polskich. Oznacza to konieczność przeliczenia podstawy opodatkowania wykazanej w fakturze na złote i określenia należnego od niej VAT w złotych polskich. Począwszy od 1 grudnia 2008 r. do przeliczenia określonej podstawy opodatkowania w walucie obcej na złote podatnik powinien zastosować kurs średni danej waluty, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT. Natomiast jeżeli przepisy dopuszczają wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, podatnik powinien zastosować średni kurs waluty ogłoszony przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

W większości przypadków obowiązek podatkowy w VAT powstaje z dniem wystawienia faktury, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Natomiast podatnik ma możliwość wystawienia faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego w przypadkach wymienionych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy. Wynika z tego, że najczęściej podatnik będzie zobowiązany do dokonania przeliczenia kwot wyrażonych na fakturze w walucie obcej z zastosowaniem średniego kursu waluty ogłoszonego przez NBP na dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ustawy o VAT).

Warto pamiętać, że w przypadku faktur zaliczkowych podatnik ma prawo wystawić fakturę w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. W tym przypadku podatnik powinien do przeliczenia kwoty podanej na fakturze przyjąć kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień otrzymania zaliczki. Obowiązek podatkowy z tytułu zaliczki powstaje bowiem w dniu jej otrzymania.

Faktury VAT marża

W fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża (np. świadczenia usług turystyki, dostawa dzieł sztuki) w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT marża”. Zamiast tego oznaczenia podatnik może tu umieścić odesłanie do przepisów:

• art. 119 ustawy o VAT albo art. 306 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje świadczenie usług turystyki opodatkowanych na zasadach marży,

• art. 120 ustawy o VAT albo art. 313 dyrektywy 2006/112/WE - gdy faktura dokumentuje dostawę towarów używanych opodatkowaną na zasadach marży,

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury VAT-MP

W fakturach wystawianych przez małych podatników, stosujących „kasową metodę rozliczania VAT”, w miejsce oznaczenia FAKTURA VAT należy stosować oznaczenie „FAKTURA VAT-MP”. Dodatkowo musi być wskazany termin płatności należności określonej w fakturze.

Elementy, które powinna zawierać faktura VAT od 1 grudnia 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Poniżej fragment faktury VAT-MP ze wskazaniem jej obowiązkowych elementów:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury korygujące

Faktury korygujące powinny być oznaczone „KOREKTA” lub „FAKTURA KORYGUJĄCA”. Przykładowe oznaczenie faktury korygującej podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Duplikaty

Ponownie wystawiane faktury i faktury korygujące muszą zawierać dodatkowe oznaczenie „DUPLIKAT”. Przykładowe oznaczenie takiej faktury podajemy poniżej:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Faktury elektroniczne

Faktury wystawiane elektronicznie nie muszą zawierać oznaczenia „ORYGINAŁ” i „KOPIA”.

• rozporządzenie Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2008 r. Nr 212, poz. 1337

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  REKLAMA

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  REKLAMA

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  REKLAMA