REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Były współmałżonek może odpowiadać za długi firmy

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Za zobowiązania podatkowe przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, a ponadto jego odpowiedzialność rozciąga się na majątek wspólny jego i współmałżonka. Po rozwodzie były małżonek odpowiada tylko do wysokości swojego udziału w majątku wspólnym.

REKLAMA

Przepisy Ordynacji podatkowej przewidują kilka wyjątków od ogólnej zasady odpowiedzialności podatnika za zobowiązania podatkowe. Jednym z nich jest sytuacja, kiedy podatnik zawarł z małżonkiem umowę o ograniczeniu lub wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej albo gdy wspólność tę zniósł sąd, a także jeśli małżonkowie są w separacji. W takich przypadkach małżonek przedsiębiorcy odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z tej działalności, ale powstałe tylko w tym okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu tej działalności i osiągał z niej korzyści. Odpowiedzialność ta ograniczona jest do wysokości osiągniętych korzyści, a ponadto nie obejmuje podatków niepobranych przez płatnika lub inkasenta. Zasady tej nie stosuje się, gdy należności tego typu nie pobrano od członków rodziny płatnika lub inkasenta bądź od małżonka, z którym została zawarta umowa o ograniczeniu wspólności majątkowej, a także gdy wspólność ta została ograniczona przez sąd lub gdy małżonkowie są w separacji. Ograniczenie to nie ma też zastosowania, gdy płatnik lub inkasent podatek pobrał, lecz nie wpłacił go na rzecz organu podatkowego.

REKLAMA

Nieco inaczej wygląda odpowiedzialność małżonka przedsiębiorcy po orzeczeniu rozwodu. Rozwiedziony małżonek odpowiada solidarnie z byłym małżonkiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej, ale tylko do wysokości wartości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym.

Decydujące znaczenie przy rozstrzyganiu zakresu odpowiedzialności byłego małżonka przedsiębiorcy ma czas powstania zobowiązania podatkowego. Odpowiada on bowiem za zobowiązania, które powstały w trakcie trwania wspólności majątkowej, ale także za zaległości podatkowe powstałe po ustaniu wspólności majątkowej, lecz dotyczące zobowiązań powstałych podczas jej trwania.

Odpowiedzialność byłego małżonka przedsiębiorcy nie obejmuje natomiast sytuacji, w których zaległość podatkowa powstała co prawda podczas trwania wspólności majątkowej, ale dotyczyła zobowiązania, które powstało przed zaistnieniem tej wspólności (np. przed zawarciem małżeństwa). Były małżonek nie odpowiada także za podatki niepobrane przez płatnika lub inkasenta, natomiast jego odpowiedzialność obejmuje należności, które płatnik bądź inkasent pobrał, lecz nie wpłacił na rzecz organu podatkowego.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zakresie odpowiedzialności byłego małżonka przedsiębiorcy takie same skutki prawne jak rozwód powoduje unieważnienie małżeństwa lub separacja

PRZYKŁAD: ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI ROZWIEDZIONEGO

W wyniku orzeczenia rozwodu ustała wspólność majątkowa między małżonkami. Sąd ustalił udział byłej małżonki przedsiębiorcy w majątku wspólnym w wysokości 1/2, co odpowiada kwocie 25 tys. zł. Po podziale majątku żona otrzymała samochód i biżuterię o łącznej wartości 25 tys. zł. Po rozwodzie podpisała intratny kontrakt i pozyskała znaczny majątek. Okazało się, że w trakcie trwania małżeństwa powstała zaległość podatkowa. Była żona będzie odpowiadać całym swoim majątkiem, ale górna granica roszczeń wynosić będzie 25 tys. zł.

Ewa Ciechanowska

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA