REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Limit przychodu został podwyższony do 1,2 mln euro

Krystyna Górczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dziś wchodzi w życie ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości przewidująca podniesienie z 800 tys. do 1,2 mln euro limitu, który zobowiązuje podatników PIT do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ustawa nowelizująca zmienia brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Zgodnie z jego nową treścią obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie dotyczył osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro. Nadal jednak ci podatnicy (jednostki), które limitu tego nie przekroczą, a będą chciały dobrowolnie prowadzić księgi rachunkowe, będą miały do tego prawo.

REKLAMA

Powrót do ksiąg

Ustawa umożliwia też powrót do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przed końcem bieżącego roku. Przepisy art. 2 ustawy nowelizującej przewidują, że osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które na 1 stycznia 2008 r. były obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w związku z podwyższeniem limitu przychodów nie są obowiązane do ich prowadzenia, mogą dokonać w 2008 roku zamknięcia ksiąg rachunkowych na ostatni dzień miesiąca, w którym weszła w życie ustawa nowelizująca. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy ustawy o rachunkowości dotyczące zamykania ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdania finansowego.

Kto może porzucić księgi

Istotne jest pytanie o to, kto z możliwości powrotu do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów może skorzystać. Ustawa nowelizująca nie zawiera w tym względzie precyzyjnych wytycznych. Dlatego zgodnie z nowymi przepisami należy przyjąć, że z uprawnienia takiego skorzystają te jednostki, które uzyskały w 2007 roku przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych nie wyższe niż równowartość 1,2 mln euro przeliczonego na złote po kursie z 30 września 2007 r. Kurs ten wyniósł wówczas 3,9835 zł za euro. Oznacza to, że zamknąć księgi rachunkowe będą mogli ci podatnicy, którzy w 2007 roku uzyskali przychody nie wyższe niż 4,78 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z ksiąg na księgę

REKLAMA

Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które w związku z podwyższeniem limitu przychodów nie są już obowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych (i które nie chcą ich prowadzić dobrowolnie), po zamknięciu ksiąg rachunkowych, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym weszła w życie niniejsza ustawa (a zatem najprawdopodobniej od 1 września 2008 r.), są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 24a ust. 7 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Muszą zatem prowadzić księgę podatkową w oparciu o zasady wynikające z obowiązującego obecnie rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 140, poz. 988).

Ustawa nowelizująca ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw, czyli jeszcze w sierpniu. Stąd wspomniana wcześniej data 1 września jako dzień, od którego należałoby założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zaliczki nadal narastająco

REKLAMA

W przypadku założenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w miejsce prowadzonych dotychczas ksiąg rachunkowych dochód stanowiący podstawę obliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych ustala się w sposób przewidziany dla podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem dochodu wynikającego z uprzednio prowadzonych ksiąg rachunkowych. Oznacza to kontynuację naliczania zaliczek na poczet PIT w systemie narastającym (patrz przykład). To rozwiązanie szczególnie ważne dla podatników opodatkowanych według skali. Pozwala uniknąć bolesnych dopłat w rozliczeniu rocznym. A takie wystąpiłyby, gdyby zaliczki liczone były od nowa.

W przypadku zamknięcia ksiąg rachunkowych i założenia w ich miejsce podatkowej księgi przychodów i rozchodów konieczne będzie pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów na 2008 rok. Zawiadomienia takiego trzeba dokonać nie później niż w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym weszła w życie ustawa nowelizująca, a zatem do 20 września. Trzeba też pamiętać, że jeżeli działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych lub spółki partnerskiej, zawiadomienie składają wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania każdego z nich. Inaczej mówiąc, trzeba będzie złożyć tyle zawiadomień, ilu jest wspólników.

Wzór zawiadomienia o rezygnacji z prowadzenia ksiąg rachunkowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Sposób obliczenia zaliczek

Podatnik opodatkowany według liniowej stawki PIT do końca sierpnia uzyskał 3 mln zł dochodu. Zapłacone zaliczki wyniosły w sumie 570 tys. zł. Na koniec sierpnia podatnik zamknął księgi rachunkowe i założył podatkową księgę przychodów i rozchodów. We wrześniu podatnik uzyskał kolejne 200 tys. zł dochodu. Nie zaczyna jednak rozliczeń PIT od nowa, ale kontynuuje je w oparciu o to co wynika z obydwu rodzajów ksiąg. W sumie dochód wyniesie zatem 3,2 mln zł, a należne do wpłaty zaliczki 608 tys. zł. Wpłata stanowiąca różnicę pomiędzy zaliczkami już wpłaconymi a należnymi od początku roku wyniesie zaś 38 tys. zł.

KRYSTYNA GÓRCZAK

ksiegowosc@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oraz z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 144, poz. 900).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA