| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Jakie są podatkowe konsekwencje kary umownej

Kara umowna wypłacana w przypadku niewywiązania się z umowy może stanowić koszt uzyskania przychodów. U kontrahenta, który otrzymał określoną kwotę w postaci kary umownej, powstaje natomiast przychód do opodatkowania.


Kara umowna to popularny instrument służący zabezpieczaniu swoich interesów przez wierzycieli. Stanowi ona określoną kwotę pieniężną, którą strona umowy zobowiązuje się zapłacić w przypadku powstania szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego. Obowiązek jej zapłaty wystąpi w przypadku, gdy dłużnik w ogóle nie spełni swojego świadczenia albo dokona tego nienależycie, czyli przykładowo z opóźnieniem albo wadliwie, np. realizując jedynie część zamówienia bądź dostarczać złe jakościowo towary. Wypłata kary umownej wywołuje określone konsekwencje na gruncie prawa podatkowego. W przypadku dłużnika, który musi zapłacić karę, istotna staje możliwość zaliczenia wypłaconej kontrahentowi kwoty do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei po stronie wierzyciela powstaje pytanie, czy powinien opodatkować uzyskane przysporzenie w postaci kary umownej.

Kosztem podatkowym w świetle obowiązujących przepisów mogą być wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Kosztem uzyskania przychodów może być również zapłacona kara umowna, szczególnie po zmianie definicji kosztów uzyskania przychodów obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. Jak wskazano powyżej, pozwala ona zaliczać do kosztów podatkowych nie tylko wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale również służące zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów. Warto zwrócić uwagę, że przedsiębiorca, który nie płaci kar umownych z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, może stać się niewiarygodny w oczach kontrahentów i klientów, a zatem w konsekwencji utracić źródło przychodów. Trzeba jednak pamiętać, że zaliczenie zapłaconej kary umownej do kosztów podatkowych podlega jednak pewnym ograniczeniom. Zarówno ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i osób prawnych zawiera katalog wydatków, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Na tej liście znajdują się m.in. kary umowne i odszkodowania. Wyłączeniu z kosztów podatkowych podlegają jednak wyłącznie kary umowne oraz odszkodowania wypłacone z tytułu:

• wady dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług,

• zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,

• zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót lub usług.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK