reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca.


W tym miejscu warto wyjaśnić, że zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (lub odmowa wydania zaświadczenia) nie przesądza o istnieniu zobowiązania podatkowego. Potwierdza jedynie stan wiedzy wynikającej z dokumentacji, jaką posiada organ, który wydaje zaświadczenie. Taką interpretację zaprezentował WSA w Warszawie w wyroku z 23 listopada 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 2564/05; niepublikowany).


Aby przedsiębiorca otrzymał zaświadczenie o zaległościach podatkowych swojego kontrahenta, trzeba napisać wniosek do odpowiedniego organu podatkowego. Jednak to nie wszystkie warunki, od których otrzymanie zaświadczenia zależy. Podatnik, którego ma dotyczyć takie pismo, musi wyrazić zgodę na jego wydanie. Co istotne wskazana zgoda musi być wyrażona na piśmie, z jego podpisem poświadczonym urzędowo lub notarialnie.


Podstawę do wydania zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości, związanych z działalnością gospodarczą, stanowi zgoda podatnika wyrażona na piśmie, z jego podpisem i pieczęcią używaną dla celów tej działalności.


Oświadczenie ze zgodą jest również bardzo ważne, dlatego że termin do wydania zaświadczenia oblicza się od dnia złożenia właśnie tego oświadczenia.


PODSTAWA PRAWNA

n Art. 306e oraz art. 306h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

n Par. 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe (Dz.U. nr 165, poz. 1374 z późn. zm.).


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama