| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Rekrutacja > Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć Twój wiek? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

CO Z OSOBAMI MIĘDZY 40 A 54 R.Ż.?

To grupa pracowników stojących u szczytu pracy zawodowej – tak ze względu na rangi piastowanych przez siebie stanowisk (choć, uwaga, nie każdy z nich jest prezesem czy dyrektorem), ale głównie ze względu na zdobyte przez lata doświadczenie zawodowe i kompetencje. W obecnych czasach pracę zmienia się średnio co 2 do 5 lat - zatem kandydat w w/w wieku z pewnością będzie mógł wykazać się doświadczeniem zdobytym w różnych przedsiębiorstwach o odmiennym profilu, standardach operacyjnych i strukturze organizacji, co będzie stanowiło poważną wartość dodaną (zwłaszcza w przypadku stanowisk kierowniczych i operacyjnych). Z uwagi na doświadczenie kandydaci wywodzący się z tej grupy stanowią nie lada kąsek dla pracodawców na rynku pracy.

Niestety często (zwłaszcza w dobie spowolnienia gospodarczego) bywa tak, że będą oni poza zasięgiem pewnej grupy pracodawców. Mam tu przede wszystkim na myśli małych i średnich przedsiębiorców, których może być zwyczajnie nie stać na zatrudnienie specjalisty tej klasy. A zatem pomimo wiedzy, doświadczenia i stabilizacji życiowej i emocjonalnej kandydatów z tej grupy wiekowej, mogą oni napotkać na pewne trudności w znalezieniu zatrudnienia. M.in. z tego powodu nie decydują się oni raczej na zmianę pracy, a jeśli już to jedynie tam, gdzie rzeczywiście widzą perspektywy kontynuacji poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa zawodowego z nią związanego (wydaje się więc, że nie bez kozery stanowiska wysoce specjalistyczne w strukturach managementu i działów operacyjnych są mało rotujące). 

Należy zauważyć, że z wiekiem zaciągamy coraz więcej zobowiązań (rodzina, kredyty), które niestety siłą rzeczy czynią nas mniej elastycznymi – co oczywiście również zauważają pracodawcy. Warto jednak dla równowagi wspomnieć, że kobiety w tym wieku postrzegane będą przez pracodawców już lepiej („odchowane” dzieci nie wymagają już takiej uwagi, są samodzielne a zatem istnieje małe prawdopodobieństwo, że zatrudnienie pracownicy powyżej 40 r.ż. obarczone będzie ryzykiem absencji związanych z ciążą, urlopem wychowawczym, czy opieką). Choć może to mądrość potoczna, uważa się, że kobiety w tym wieku są bardziej skore do poświęceń dla pracy, bywają bardziej dyspozycyjne i elastyczne niż ich młodsze koleżanki i bardziej się starają, chcąc udowodnić sobie i innym, że stać ich jeszcze na wiele, że wiele potrafią (bywają bardziej skupione na wykonywaniu powierzonych im obowiązków – tu znów porównam je do ich młodszych koleżanek, które często w pracy w połowie są myślami w domu przy chorym lub pozostawionym z opiekunką dziecku).

30 sekund na zachętę - rekrutacja

 A JAK WYGLĄDAJĄ SZANSE REKRUTACYJNE OSÓB POWYŻEJ 55 R.Ż.?

Cóż 55+ to trudna granica wiekowa, którą przez pielęgnowane przez lata stereotypy ciężko jest pracodawcom pokonać, by dać szansę zatrudnienia osobom w tym wieku. A przecież są one wciąż jeszcze w pełni sił (fizycznych i intelektualnych). Niestety pracownicy w dojrzałym wieku mogą być postrzegani przez niektórych pracodawców, jako osoby, które nie są ani tak elastyczne ani tak łatwe do ukształtowania jak ich młodsi koledzy. Panuje pogląd, że trudniej się uczą, słabiej (lub wcale) znają języki obce i obsługę komputera, że pracują w oparciu o nabyte przez lata nawyki, które nie tak łatwo zmienić. Że w związku z tym mogą być oporni na nowości (np. nowinki technologiczne ułatwiające pracę). Że bywają rozkojarzeni, zapominalscy, że będą mniej wydajni ze względu na swoje zdrowotne ograniczenia, etc. – to jakby jedna strona medalu, na którym, gdy go obrócimy, zobaczymy obawy pracodawców o to, że osoba starsza nie odnajdzie się w zespole składającym się z ludzi młodych. Niestety nad wyraz często w/w obawy przysłaniają pracodawcom zalety takich pracowników.

A przecież, jeśli tylko da im się szanse, można przekonać się, że w trakcie pracy ich wieloletnie doświadczenie (którego próżno szukać u młodszych kandydatów) okazuje się bezcenne. Warto zauważyć, że takie osoby stanowią ogromną wartość dla organizacji zarówno ze względu na swoją wiedzę praktyczną, ale również z powodu dużego zaangażowania w pracę i lojalność względem pracodawcy.

Współczesny 50-latek to wcale nie bezzębna babulinka z wyrytą na twarzy historią swego życia czy bezużyteczny emeryt stojący jedną nogą w grobie... Czasy się zmieniają, medycyna idzie na przód, każdy z nas chce być na bieżąco (a nawet jeśli nie chce to i tak, prędzej czy później, zdobycze cywilizacji go dotkną). Pamiętajmy też, że społeczeństwo (czy tego chcemy czy nie) starzeje się, pracodawcy powinni więc zmienić ogniskową spojrzenia i zacząć myśleć w kategoriach: „wiek nie ma znaczenia, jeśli tylko kandydat spełnia wymagania stanowiska, na które aplikuje”.

Rozmowa rekrutacyjna – co interesuje pracodawcę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »