reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Wdrożenie outsourcingu > Outsourcing branżowy – kadry i płace na wyższej uczelni

Outsourcing branżowy – kadry i płace na wyższej uczelni

Wymagania stawiane aktualnie przed firmami outsourcingowymi przez klientów to przede wszystkim dopasowanie poziomu i zakresu usług do konkretnej specyfiki branży, przedsiębiorstwa i doskonała znajomość procesów klienta. Coraz mniej firm może i chce sobie pozwolić na koszt i ryzyko „uczenia się ich organizacji” przez firmę outsourcingową w początkowym okresie współpracy.

Branżowość outsourcingu kadr i płac

Zdecydowana większość firm oferujących usługi outsourcingu finansów, płac, kadr konstruuje swoją ofertę wg prostego podziału związanego z rodzajem prowadzonej księgowości nie odwołując się do specyficznych potrzeb branży danego klienta. Oferta jest zatem ustandaryzowana na bardzo ogólnym poziomie.

Jednym z przykładów jak istotne jest branżowe sprofilowanie i przygotowanie usługi outsourcingowej jest specyfika branży uczelni wyższych, które jako prywatne placówki coraz częściej sięgają po usługi outsourcingu w celu optymalizacji kosztów działania.

Specyfika branży szkolnictwa wyższego

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy, jak również naliczania płac nauczycieli akademickich wbrew wszelkim przekonaniom znacząco różni się standardowych obwarowań prawnych oraz algorytmów, które mają zastosowanie przy „zwykłym” pracowniku.

Jest wiele znaczących różnic, na które bez wątpienia należy zwrócić szczególną uwagę. Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2005 r.) przed Kodeksem Pracy.

Relacje pomiędzy przepisami Kodeksu Pracy a przepisami pragmatyk służbowych, jaką jest Prawo o szkolnictwie wyższym, zostały określone w art. 5 Kodeksu Pracy, który stanowi jasno: że w przypadku, gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu Pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Oznacza to, iż w tym szczególnym przypadku, jakim jest zawód nauczyciela akademickiego nadrzędnym źródłem prawa jest Ustawa o szkolnictwie wyższym, a w kwestiach nieregulowanych z kolei odsyła nas do Kodeksu Pracy. To właśnie swoiste przewartościowanie powoduje odmienność zachowań w kwestii prawidłowego prowadzenia kadr, jak również naliczenia płac nauczyciela akademickiego. Dla przybliżenia problematyki poniżej przedstawione zostały niektóre istotne różnice pomiędzy pracownikiem niebędącym nauczycielem akademickim w rozumieniu Ustawy o szkolnictwie wyższym a nauczycielem akademickim.

Wieloetatowość – nie przy nauczycielu akademickim

Art. 129. pkt. 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym określa zasady podjęcia więcej niż jednego zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego. Wykonywanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego dodatkowego pracodawcy lub prowadzenie działalności gospodarczej łącznie z jednym dodatkowym zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, bez uzyskania wcześniejszej zgody rektora, stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy.

Polecamy: Outsourcing - tak czy nie

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Siwek

Specjalista Home broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama