REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Outsourcing branżowy – kadry i płace na wyższej uczelni

Aleksandra Wądrzyk
Kierownik działu personalnego w Sutco-Polska Sp. z o.o.
Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymagania stawiane aktualnie przed firmami outsourcingowymi przez klientów to przede wszystkim dopasowanie poziomu i zakresu usług do konkretnej specyfiki branży, przedsiębiorstwa i doskonała znajomość procesów klienta. Coraz mniej firm może i chce sobie pozwolić na koszt i ryzyko „uczenia się ich organizacji” przez firmę outsourcingową w początkowym okresie współpracy.

Branżowość outsourcingu kadr i płac

Zdecydowana większość firm oferujących usługi outsourcingu finansów, płac, kadr konstruuje swoją ofertę wg prostego podziału związanego z rodzajem prowadzonej księgowości nie odwołując się do specyficznych potrzeb branży danego klienta. Oferta jest zatem ustandaryzowana na bardzo ogólnym poziomie.

REKLAMA

Jednym z przykładów jak istotne jest branżowe sprofilowanie i przygotowanie usługi outsourcingowej jest specyfika branży uczelni wyższych, które jako prywatne placówki coraz częściej sięgają po usługi outsourcingu w celu optymalizacji kosztów działania.

Specyfika branży szkolnictwa wyższego

REKLAMA

Prawidłowe rozliczanie czasu pracy, jak również naliczania płac nauczycieli akademickich wbrew wszelkim przekonaniom znacząco różni się standardowych obwarowań prawnych oraz algorytmów, które mają zastosowanie przy „zwykłym” pracowniku.

Jest wiele znaczących różnic, na które bez wątpienia należy zwrócić szczególną uwagę. Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2005 r.) przed Kodeksem Pracy.

Relacje pomiędzy przepisami Kodeksu Pracy a przepisami pragmatyk służbowych, jaką jest Prawo o szkolnictwie wyższym, zostały określone w art. 5 Kodeksu Pracy, który stanowi jasno: że w przypadku, gdy stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu Pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznacza to, iż w tym szczególnym przypadku, jakim jest zawód nauczyciela akademickiego nadrzędnym źródłem prawa jest Ustawa o szkolnictwie wyższym, a w kwestiach nieregulowanych z kolei odsyła nas do Kodeksu Pracy. To właśnie swoiste przewartościowanie powoduje odmienność zachowań w kwestii prawidłowego prowadzenia kadr, jak również naliczenia płac nauczyciela akademickiego. Dla przybliżenia problematyki poniżej przedstawione zostały niektóre istotne różnice pomiędzy pracownikiem niebędącym nauczycielem akademickim w rozumieniu Ustawy o szkolnictwie wyższym a nauczycielem akademickim.

Wieloetatowość – nie przy nauczycielu akademickim

Art. 129. pkt. 1 Ustawy o szkolnictwie wyższym określa zasady podjęcia więcej niż jednego zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego. Wykonywanie przez nauczyciela akademickiego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy u więcej niż jednego dodatkowego pracodawcy lub prowadzenie działalności gospodarczej łącznie z jednym dodatkowym zatrudnieniem w ramach stosunku pracy, bez uzyskania wcześniejszej zgody rektora, stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem w uczelni publicznej stanowiącej podstawowe miejsce pracy.

Polecamy: Outsourcing - tak czy nie

Nauczyciel akademicki jest zobligowany do zawiadomienia rektora o podjętym dodatkowym zatrudnieniu i wymiarze czasu pracy lub prowadzeniu działalności gospodarczej, w terminie siedmiu dni od podjęcia dodatkowego zatrudnienia lub rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wyjątek:
Zatrudnienie w ramach stosunku pracy:

  • w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2, 4 i 4a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953, z późn. zm.9));
  • w organach towarzystw naukowych i zawodowych;
  • w organach wymiaru sprawiedliwości;
  • w instytucjach kultury;
  • we władzach Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności.

Należy zwrócić uwagę, iż powyższe przepisy mogą mieć swoje zastosowanie odpowiednio w uczelni niepublicznej, jeżeli statut nie stanowi inaczej.

Urlop wypoczynkowy

Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2006 w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczycieli akademickich określa definicję stałych oraz zmiennych składników wynagrodzenia jako postawę do prawidłowego naliczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Algorytm przeliczeń wynagrodzenia za jeden dzień urlopu w przypadku stałych składników wynagrodzenia oblicza się dzieląc sumę tych składników przysługujących w miesiącu wykorzystywania urlopu przez 30. Zmienne składniki z kolei określane w omawianym rozporządzeniu dzieli się przez 251 dni. Parafrazując, przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu nie analizuje się zmiennych składników ostatnich z trzech miesięcy poprzedzających powzięty urlop lecz bierze się pod uwagę ostatnie dwanaście miesięcy.

Zobacz także: Umowa zlecenie i umowa o pracę z własnym pracodawcą a ubezpieczenie

Wynagrodzenie za czas choroby – tak, zasiłek chorobowy – nie

REKLAMA

Art. 92 Kodeksu Pracy stanowi, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba, że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu. Z kolei w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży jak również poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów w okresie wskazanym wyżej pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia. Po upływie 33 dni kalendarzowych w 34 dniu pracownik pobiera zasiłek chorobowy finansowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z nauczycielami akademickimi jest inaczej. Nieobecni w pracy z przyczyn usprawiedliwionych otrzymują wynagrodzenie. Nie przysługują im zasiłki chorobowe, macierzyńskie, opiekuńcze oraz świadczenia rehabilitacyjne. Wynagrodzenie za czas choroby ustala się od podstawy niepomniejszanej o składki emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonego. Ponadto od ustalonego wynagrodzenia chorobowego dla nauczycieli akademickich nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, zatem, że składki ZUS potrącamy tylko z normalnego wynagrodzenia należnego akademikom i w konsekwencji za czas choroby często zyskują więcej, niż gdyby w tym czasie pracowali, np. za okres choroby przypadającej w trakcie ciąży, kiedy to zachowują prawo do 100% stawki za czas nieobecności.
Okres rozliczeniowy

Na koniec warto nadmienić jeszcze o okresie rozliczeniowym, który w Kodeksie Pracy jest przyjęty jako czasookres nieprzekraczający czterech miesięcy. W szczególnych tylko przypadkach może zostać on wydłużony do sześciu, nawet dwunastu miesięcy. Nauczyciel akademicki swój okres rozliczeniowy rozpoczyna w momencie inauguracji roku akademickiego a zamyka z jego końcem. W związku z powyższym wypłata następuje tylko raz w roku, chyba, że rektor zarządzi rozliczanie tych zajęć w krótszych okresach. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jest ustalane na podstawie stawek obowiązujących w ostatnim dniu okresu, w którym następuje rozliczenie nauczyciela akademicki.

Podsumowanie

Powyższe przykłady jasno wskazują na odrębność specyfiki rozliczania czasu pracy jak również naliczania płac nauczycieli akademickich w szkolnictwie wyższym. Tym samym ta swoista odmienność zasad determinuje konieczność zaznajomienia się z odpowiednimi aktami prawnymi ich interpretacją i praktyką.

Tym bardziej w przypadku organizacji procesów kadrowo-płacowych w formie outsourcingu, należy zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie i wiedzę usługodawcy w tej specyficznej branży.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA