| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Outsourcing > Słownik > Umowa outsourcingu

Umowa outsourcingu

Umowa outsourcingu to specyficzny rodzaj umowy o świadczenie usług. Polega ogólnie rzecz ujmując na zleceniu przez daną firmę na zewnątrz wykonywania określonych zadań.

Outsourcować można takie usługi jak: opieka medyczna dla pracowników, reklama, prowadzenie księgowości, catering, sprzątanie pomieszczeń biurowych. Dzięki istnieniu centrów outsoursingowych usługi te są bardziej wyspecjalizowane, a koszty korzystania z nich przez firmę mniejsze. Outsoursing oznacza więc wykorzystywanie przez firmę zasobów jakiegoś podmiotu zewnętrznego (potocznie - centrum).

Takimi zasobami są praca (np. przy usługach sprzątania), wiedza (np. przy reklamie), czy technologia (np. korzystanie z aplikacji internetowych znajdujących się na zewnętrznym serwerze). Od tego, z jakich zasobów firma chce korzystać, zależy treść i złożoność umowy outsourcingu i czas jej trwania. Umowa outsourcingu powinna jak najdokładniej określać rodzaj usług, kwalifikacje osób je wykonujących, czas trwania, częstotliwość itp. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji, a złożoność tego zagadnienia nie pozwala na określenie wszystkich potrzebnych elementów umowy.

Umowa outsourcingu powinna zawierać mechanizmy pozwalające zlecającej firmie na odpowiednie motywowanie usługodawcy i reagowanie na jego słabe wyniki. Pojawia się także kwestia odpowiedniego ustalenia zakresu odpowiedzialności w umowie outsourcingu. Często może też pojawić się konieczność odpowiedniego zabezpieczenia tajemnic przedsiębiorstwa. Najbardziej chyba typowym przykładem outsourcingu jest korzystanie z usług centrum w zakresie księgowości, przy czym elementem charakterystycznym często jest prowadzenie tej księgowości w oparciu o program czy po prostu określone zasady dostarczone przez klienta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »