REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
 podróże służbowe, prawa pasażera
podróże służbowe, prawa pasażera

REKLAMA

REKLAMA

Często nie wiemy, jakie prawa przysługują nam jako pasażerom kolei. Znajomość tych uprawnień pomoże nam radzić sobie w nieoczekiwanych sytuacjach, a nie raz uchroni przed oszustwem. Co powinien wiedzieć pasażer pociągu?

Kto może przeprowadzać kontrolę biletową?

Może się zdarzyć, że okazania ważnego biletu na przejazd zażąda od nas ktoś, kto nie posiada żadnego dokumentu uprawniającego go do przeprowadzania kontroli. Warto pamiętać, że według art. 33a prawa przewozowego, kontroli dokumentów przewozu mogą dokonywać tylko osoby, które legitymują się umieszczonym w widocznym miejscu identyfikatorem. Na identyfikatorze powinna znaleźć się nazwa przewoźnika, numer identyfikacyjny, zdjęcie i zakres upoważnienia kontrolującego oraz okres ważności identyfikatora i pieczęć i podpis wystawcy. Pasażer ma więc prawo nie  pokazywać ważnego biletu, ani nawet nie podejmować rozmowy z osobą, która nie pokaże identyfikatora. Nieświadomość podróżnych mogą wykorzystywać oszuści, którzy próbują wyłudzać kary za brak ważnego biletu, podszywając się pod kontrolerów.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Prawa pasażera podczas kontroli

Jeśli kontroler stwierdzi u nas brak ważnego biletu na przejazd albo dokumentu uprawniającego do biletu ulgowego, wystawi nam wezwanie do zapłaty (o ile nie chcemy lub nie możemy zapłacić kary na miejscu). Na każdym wezwaniu do zapłaty widnieje rubryczka „uwagi podróżnego”.  Warto z niej korzystać, gdy mamy zastrzeżenia co do zasadności mandatu. Wyjaśnienia te mogą okazać się przydatne podczas rozpatrywania naszej sprawy w drodze odwoławczej. Pismo w sprawie odwołania należy złożyć w ciągu siedmiu dni od otrzymania wezwania (pocztą lub osobiście przez kontrolera). Szczegółowe informacje dotyczące odwołań, znajdują się w regulaminach poszczególnych przewoźnikow.

Podróże służbowe 2015 r.

Bilety dla małych dzieci

Ustawa o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego stanowi, że dzieci do lat czterech mogą podróżować pociągami bezpłatnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Nie oznacza to, że dziecko poniżej czwartego roku życia w ogóle nie potrzebuje biletu. Aby nie zapłacić mandatu, należy wziąć w kasie ( lub od konduktora, jeśli jest nieczynna) bilet ze zniżką 100% i, w razie kontroli, okazać go kontrolerowi wraz z dokumentem potwierdzającym wiek dziecka. Jeśli nie zdążymy pobrać biletu w kasie, konduktor doliczy dodatkową opłatę za wydanie biletu w pociągu. Uzasadnieniem takiej procedury jest fakt, że bilet jest dokumentem potwierdzającym zawarcie umowy o przejazd z przewoźnikiem.

Podróż służbową można rozliczyć w kosztach firmowych

Zwrot niewykorzystanego biletu

Czy podróż służbową wlicza się do czasu pracy?

Prawo przewozowe pozwala na zmianę lub odstąpienie od umowy przewozu, którą pasażer zawiera z przewoźnikiem poprzez zakup biletu. Podróżnemu odstępującemu od umowy, przysługuje zwrot kwoty, którą zapłacił za bilet, po potrąceniu z niej pewnej części (odstępnego). Przewoźnik dokonuje jednak potrącenia tylko wtedy, gdy to nie z jego winy pasażer nie skorzystał z przewozu. Co do zasady, bilet można oddać do godziny planowanego odjazdu pociągu. Trzeba jednak zaznaczyć, że termin ten może być liczony na wiele sposobów w zależności od biletów, rodzajów pociągu czy kanałów sprzedaży. Szczegółowych informacji należy więc zawsze szukać w regulaminach przewozowych danej spółki, regulaminach internetowej sprzedaży czy warunkach danej promocji. W przypadku biletów bez rezerwacji miejsc, ważnych przez cały dzień, zwrotu możemy dokonać do końca dnia.

Bilet jest ważny do 20.07.2014 r., możemy więc go zwrócić do godziny 23:59 20.07.2014 r.

Gdy na bilecie napisano, że jest on ważny przez godzinę, zwrotu pieniędzy można zażądać do upływu tego czasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA