Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zadatek. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zadatek.
Koronawirus nie będzie oznaczał utraty zadatku?
Aktualizacja: 29.09.2020
Epidemia koronawirusa zmieniła mieszkaniowe plany wielu osób. Wyjaśniamy, czy mogą one domagać się zwrócenia zadatku przez sprzedawcę używanego „M” lub dewelopera. »
O czym należy pamiętać przy podpisywaniu umowy przedwstępnej
Aktualizacja: 08.02.2017
Umowa przedwstępna sprzedaży poprzedza podpisanie umowy przyrzeczonej, czyli ostatecznej, przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę. Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej takie jak przedmiot transakcji i cena. »
Zadatek a zaliczka - konsekwencje dla przedsiębiorcy
Aktualizacja: 24.11.2015
Zadatek i zaliczka to dwie formy płatności, służące zabezpieczeniu przyszłej transakcji zarówno sprzedaży jak i usług. Która z tych form jest bardziej korzystna dla przedsiębiorcy? »
Sprzedaż nieruchomości ze zwłoką sposobem na fiskus
Aktualizacja: 12.01.2015
Jak nie płacić fiskusowi? Wielu sprzedawców nieruchomości uważa, że warto poczekać 5 lat ze sprzedażą nieruchomości od momentu jej nabycia. Nie trzeba wtedy rozliczać się z fiskusem. Jaki interes ma w tym kupujący? Czy w ogóle ma jakiś? Zobacz poradnik. »
Dlaczego warto zawrzeć umowę przedwstępną?
Aktualizacja: 02.12.2014
W umowie przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia przyrzeczonej umowy. W większości przypadków strony zawierają umowę przedwstępną w sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać zawarta od razu. Ponadto zgodnie z kodeksem cywilnym umowa przedwstępna powinna zawierać wszystkie istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. »
Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?
Aktualizacja: 10.10.2014
Zadatek to pieniądze lub rzeczy zamienne, które jedna ze stron umowy daje drugiej stronie, z tym skutkiem, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga może bez wyznaczania terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a gdy sama go dała – żądać zwrotu sumy dwukrotnie wyższej. W jaki sposób prawidłowo skonstruować postanowienie dotyczące zadatku? »
Kiedy wręczona suma pieniędzy to zadatek, a kiedy jest zaliczką
Aktualizacja: 24.10.2012
Podczas zawierania umów często jesteśmy zobowiązani do wręczenia określonej kwoty pieniężnej zaliczanej na poczet świadczenia strony, określanej jako zaliczka lub zadatek. Terminy te używane są potocznie zamiennie i nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że użycie ich wywołuje odmienne skutki prawne, które w przypadku nie wywiązania się z zawartej umowy mogą być dla strony bardzo dotkliwe. »
Zadatek a zaliczka - jaka różnica?
Aktualizacja: 01.03.2012
Zanim zawrzemy właściwą umowę kupna-sprzedaży nieruchomości, podpisujemy tzw. umowę przedwstępną, która określa istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Proces nabycia nieruchomości wiąże się również z zapłatą zaliczki lub zadatku. Czym różni się zaliczka od zadatku? »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”