reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Od 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od całości wynagrodzenia

Od 2019 r. składki na ubezpieczenia społeczne będą opłacane od całości wynagrodzenia

Przedsiębiorcy zatrudniający wykwalifikowanych ekspertów i specjalistów mogą na krótko odetchnąć z ulgą. Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych znosząca górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne, pierwotnie mająca obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r. została przesunięta w czasie. Poprawka zarekomendowana 4 grudnia 2017 r. przez senacką komisję rodziny, polityki senioralnej i społecznej zakłada wprowadzenie proponowanych zmian dopiero w styczniu 2019 roku.

Obecny stan prawny

Obowiązujące przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych określają, iż roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może przekraczać kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy (w 2017 r. jest to kwota 127.890,00 zł rocznie). Według projektodawcy - Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – dla zachowania spójności społecznej oraz rozładowania napięcia jakie tworzy gospodarka rynkowa składki należałoby opłacać od całości otrzymanego wynagrodzenia.

W uzasadnieniu projektowanej regulacji czytamy, iż obecny stan prawny tj. górna kwota graniczna podstawy wymiaru składek – skutkuje tzw. „spłaszczeniem” wysokości emerytur, gdyż ogranicza ich wysokość w przypadku lepiej uposażonych ubezpieczonych oraz ogranicza ich wkład w życie wspólnoty. Projektodawca wskazuje także na obowiązek wynikający z przepisu art. 19 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zgodnie z którym płatnik składek jest zobowiązany zaprzestać obliczać i przekazywać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe po przekroczeniu przez ubezpieczonego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek (osiągnięcia limitu trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia), co oznacza konieczność ciągłego monitorowania otrzymywanych przychodów w ciągu roku kalendarzowego przez płatnika jak i samego ubezpieczonego, zwłaszcza gdy ubezpieczony wykonuje kilka rodzajów prac (jest zatrudniony u kilku pracodawców).

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Stan prawny obowiązujący od 2019 r.

Od 2019 r. ma zostać zniesiony górny limit składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu pracownika, tak samo jak w przypadku ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, tym samym spowoduje to wzrost wpływów składkowych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce oznacza to zdecydowany wzrost kosztów pracy po stronie pracodawcy, ale przede wszystkim uderzy w ok. 350 tys. pracowników otrzymujących wynagrodzenie powyżej kwoty 127.890,00 zł rocznie (czyli ok. 10,6 tys. zł miesięcznie). Według pracodawców i związkowców: NSZZ "Solidarność", Konfederacji Lewiatan oraz Pracodawcy RP proponowana nowelizacja spowoduje, iż pracownicy objęci przedmiotową regulacją przejdą na umowy cywilnoprawne lub samozatrudnienie. Przedsiębiorcy wskazują również na możliwość przeniesienia zatrudnienia pracowników poza granice kraju, skąd będą oni świadczyć pracę zdalnie. Czy proponowane rozwiązanie będzie oddziaływać istotnie na rynek pracy? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie poczekać, bowiem nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż w 2019 r.

Zobacz: Prawo dla firm

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama