| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Pracodawca zatrudniający pracownika, nie może go dopuścić do pracy bez ważnego zaświadczenia lekarskiego, w którym stwierdza się brak przeciwwskazań do wykonywania pracy. Ponadto każdy pracodawca ma obowiązek poddania pracownika badaniom okresowym i  kontrolnym.

Przykłady

Badanie wstępne

Pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy na stanowisku pracownika biurowego przez rok. Doszło do rozwiązania umowy z pracownikiem. Po roku pracodawca ponownie zatrudnił pracownika na stanowisku pracownika biurowego. Pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania wstępne. Nie ma znaczenia, że pracownik był już pracownikiem u danego pracodawcy. W okresie, kiedy pracownik nie by zatrudniony mogły zmienić się warunki pracy lub też pogorszeniu mógł ulec stan zdrowia pracownika.

Badania wstępne

Pracownik był niezdolny do pracy przez 40 dni. Pracodawca po powrocie skierował go na kontrolne badania lekarskie. Jednak pracownik nie stawił się do lekarza w kolejno wyznaczonych terminów. Przeprowadzanie badań kontrolnych to nie tylko obowiązek pracodawcy, ale również pracownika. Jeżeli pracownik bez uzasadnienia nie podda się im, musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi. Mogą one polegać na utracie prawa do wynagrodzenia za czas niewykonywania z tego powodu pracy. Dla pracodawcy może stać się to również przyczyną rozstania się z pracownikiem.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika
Na jakie badania pracodawca ma obowiązek kierować pracownika

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK