REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej

Północna Izba Gospodarcza
Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej
Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku czeka nas aż podwójna podwyżka płacy minimalnej – w styczniu do 3490 złotych brutto, a w lipcu do 3600 złotych. Przedsiębiorcy krytycznie oceniają plan zwiększania świadczeń w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego i możliwej recesji. Czy będą zwolnienia?

„Rząd rozpędza presję płacową jak kołowrotek”

– Wszyscy jesteśmy zwolennikami tego, by płacić pracownikom jak najwięcej. Nie możemy jednak robić tego na ślepo i bez zwracania uwagi na konsekwencje zmian dla całej gospodarki. Skokowy wzrost płacy minimalnej oznaczać będzie dalszą polaryzację wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. To także utrudnienie możliwości działania branżom sezonowym oraz tym, którzy zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne. Krytycznie odnosimy się także do pomysłu, by płace minimalną podnosić dwa razy w roku . Będzie to napędzało żądania pracowników, by siatki płac zmieniały się jeszcze częściej niż dotychczas, a już teraz dostajemy sygnały o tym, że niektórzy mają oczekiwania, by podnosić im wynagrodzenia co kwartał – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

W roku 2023 wszystko będzie „rekordowe”. Ceny prądu, gazu, paliwa, inflacja…

Dlaczego przedsiębiorcy krytycznie odnoszą się do rządowych planów? Skokowy wzrost płacy minimalnej w obliczu obecnej, trudnej do przewidzenia przyszłości gospodarczej, będzie dla niektórych firm generatorem decyzji o zwolnieniach.

REKLAMA

- W 2023 roku w Polsce wszystko będzie rekordowe. Rekordowa płaca minimalna, rekordowe ceny za prąd, gaz i za ogrzewanie, rekordowa inflacja, rekordowy czas oczekiwania na dostawy surowców do produkcji. Szkoda tylko, że wspomniane rekordy nie padają jeżeli chodzi np. o wspieranie przedsiębiorców czy ułatwianie nam prowadzenia działalności gospodarczej. Polski Rząd podnosząc skokowo płace minimalną zachowuje się jakby kryzys wynikający z inflacji, wojny i gigantycznego wzrostu cen zupełnie nie istniał. Przedsiębiorca ma mieć pieniądze na opłaty za media, na wysokie pensje, a na dodatek ma jeszcze rozwijać się i oferować konkurencyjne usługi i produkty – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Rośnie frustracja w wielu firmach. Jej efektem będą zwolnienia – mówi Hanna Mojsiuk.

- Rząd, który powinien nawoływać do oszczędności i ograniczać zobowiązania finansowe, rozpędza presję płacową niczym kołowrotek. To się może skończyć bardzo źle – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy krytycznie oceniają także inicjatywę zwiększania pensji dwukrotnie. Jest to działanie, które może doprowadzić, że wzrosty pensji, a co za tym idzie reorganizacja kosztów w firmach będzie odbywać się częściej niż raz do roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Przed nami jeszcze większy exodus z sektora publicznego do prywatnego”

Eksperci rynku pracy nie mają wątpliwości, że planowana podwyżka płacy minimalnej odbije się na sytuacji w niektórych sektorach gospodarki.

REKLAMA

- Nie ma już reguły w jakich zawodach zarabia się najniższą krajową. Zmiany na pewno wpłyną pozytywnie na pensje pracowników nisko uposażonych. Należy spodziewać się, że więcej zarabiać będą pracownicy gastronomii, hotelarstwa, ochrony, opieki społecznej. Na pewno będziemy obserwować dalsze spłaszczenie pensji w administracji i sektorze publicznym. Spodziewam się, ze w niektórych przypadkach pracownicy tacy jak np. woźni czy sprzątacze dogonią wynagrodzeniami nauczycieli, pracowników socjalnych czy pracowników kultury – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy. – Im większa dysproporcja w wynagrodzeniach, tym większy exodus specjalistów z sektora publicznego do prywatnego. Niedługo w urzędach nie będzie komu pracować – mówi ekspertka.

- Podwyżkę stawek minimalnego wynagrodzenia istotnie odczują pracodawcy oraz nowi przedsiębiorcy. Młode firmy płacą przez okres 24 tzw. preferencyjny ZUS, którego podstawą jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia a więc w roku 2023 czeka te firmy dwukrotna podwyżka, która w skali roku będzie kosztowała je ponad 600 zł. Zwiększenie kwot minimalnego wynagrodzenia dotknie również pracodawców, którym wzrosną koszty zatrudnienia pracowników a to może przynieść na zwiększenie cen oferowanych usług i towarów. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż podwyżki wynagrodzenia minimalnego mogą być kolejnym czynnikiem zwiększającym inflację – mówi Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy Żak Legal Support Office.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA