REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej

Północna Izba Gospodarcza
Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej
Przedsiębiorcy krytycznie o skokowym wzrośnie płacy minimalnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku czeka nas aż podwójna podwyżka płacy minimalnej – w styczniu do 3490 złotych brutto, a w lipcu do 3600 złotych. Przedsiębiorcy krytycznie oceniają plan zwiększania świadczeń w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego i możliwej recesji. Czy będą zwolnienia?

„Rząd rozpędza presję płacową jak kołowrotek”

– Wszyscy jesteśmy zwolennikami tego, by płacić pracownikom jak najwięcej. Nie możemy jednak robić tego na ślepo i bez zwracania uwagi na konsekwencje zmian dla całej gospodarki. Skokowy wzrost płacy minimalnej oznaczać będzie dalszą polaryzację wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. To także utrudnienie możliwości działania branżom sezonowym oraz tym, którzy zatrudniają pracowników na umowy cywilnoprawne. Krytycznie odnosimy się także do pomysłu, by płace minimalną podnosić dwa razy w roku . Będzie to napędzało żądania pracowników, by siatki płac zmieniały się jeszcze częściej niż dotychczas, a już teraz dostajemy sygnały o tym, że niektórzy mają oczekiwania, by podnosić im wynagrodzenia co kwartał – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

REKLAMA

W roku 2023 wszystko będzie „rekordowe”. Ceny prądu, gazu, paliwa, inflacja…

Dlaczego przedsiębiorcy krytycznie odnoszą się do rządowych planów? Skokowy wzrost płacy minimalnej w obliczu obecnej, trudnej do przewidzenia przyszłości gospodarczej, będzie dla niektórych firm generatorem decyzji o zwolnieniach.

REKLAMA

- W 2023 roku w Polsce wszystko będzie rekordowe. Rekordowa płaca minimalna, rekordowe ceny za prąd, gaz i za ogrzewanie, rekordowa inflacja, rekordowy czas oczekiwania na dostawy surowców do produkcji. Szkoda tylko, że wspomniane rekordy nie padają jeżeli chodzi np. o wspieranie przedsiębiorców czy ułatwianie nam prowadzenia działalności gospodarczej. Polski Rząd podnosząc skokowo płace minimalną zachowuje się jakby kryzys wynikający z inflacji, wojny i gigantycznego wzrostu cen zupełnie nie istniał. Przedsiębiorca ma mieć pieniądze na opłaty za media, na wysokie pensje, a na dodatek ma jeszcze rozwijać się i oferować konkurencyjne usługi i produkty – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Rośnie frustracja w wielu firmach. Jej efektem będą zwolnienia – mówi Hanna Mojsiuk.

- Rząd, który powinien nawoływać do oszczędności i ograniczać zobowiązania finansowe, rozpędza presję płacową niczym kołowrotek. To się może skończyć bardzo źle – mówi Hanna Mojsiuk.

Przedsiębiorcy krytycznie oceniają także inicjatywę zwiększania pensji dwukrotnie. Jest to działanie, które może doprowadzić, że wzrosty pensji, a co za tym idzie reorganizacja kosztów w firmach będzie odbywać się częściej niż raz do roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Przed nami jeszcze większy exodus z sektora publicznego do prywatnego”

Eksperci rynku pracy nie mają wątpliwości, że planowana podwyżka płacy minimalnej odbije się na sytuacji w niektórych sektorach gospodarki.

REKLAMA

- Nie ma już reguły w jakich zawodach zarabia się najniższą krajową. Zmiany na pewno wpłyną pozytywnie na pensje pracowników nisko uposażonych. Należy spodziewać się, że więcej zarabiać będą pracownicy gastronomii, hotelarstwa, ochrony, opieki społecznej. Na pewno będziemy obserwować dalsze spłaszczenie pensji w administracji i sektorze publicznym. Spodziewam się, ze w niektórych przypadkach pracownicy tacy jak np. woźni czy sprzątacze dogonią wynagrodzeniami nauczycieli, pracowników socjalnych czy pracowników kultury – mówi Anna Sudolska, ekspert rynku pracy. – Im większa dysproporcja w wynagrodzeniach, tym większy exodus specjalistów z sektora publicznego do prywatnego. Niedługo w urzędach nie będzie komu pracować – mówi ekspertka.

- Podwyżkę stawek minimalnego wynagrodzenia istotnie odczują pracodawcy oraz nowi przedsiębiorcy. Młode firmy płacą przez okres 24 tzw. preferencyjny ZUS, którego podstawą jest 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia a więc w roku 2023 czeka te firmy dwukrotna podwyżka, która w skali roku będzie kosztowała je ponad 600 zł. Zwiększenie kwot minimalnego wynagrodzenia dotknie również pracodawców, którym wzrosną koszty zatrudnienia pracowników a to może przynieść na zwiększenie cen oferowanych usług i towarów. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż podwyżki wynagrodzenia minimalnego mogą być kolejnym czynnikiem zwiększającym inflację – mówi Łukasz Żak, prawnik i ekspert rynku pracy Żak Legal Support Office.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA