| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Work-life balance - jak go utrzymać?

Work-life balance - jak go utrzymać?

Balans między obowiązkami domowymi a służbowymi może być zachowany, choć zdarzają się sytuację, iż nie jesteśmy w stanie poświęcić należytej uwagi bliskim. By móc rozgrodzić obie sfery życia i sprawić, aby nie kolidowały ze sobą zbyt często, możemy zastosować kilka sprawdzonych metod.

Wsparcie rodziny i bliskich

Pełnoetatowi pracownicy bardzo często mogą spotkać się z sytuacją, w której natłok pracy sprawia, że nie mogą spotkać się z bliskimi i rodziną. Wspaniale jest mieć wówczas przy sobie ludzi, którzy zrozumieją powagę sytuacji oraz wesprą nas ciepłym słowem i gestem. Powinni również odciążyć nas z niektórych obowiązków domowych, np. odbierania dzieci ze szkoły. W ten sposób nie tylko stworzymy trwałe i silne relacje z drugą osobą, oparte na zaufaniu i wsparciu, ale również będziemy w stanie utrzymać wysoki poziom efektywności w pracy.

Odpowiednie wykorzystanie czasu

Zaplanowanie obowiązków w danym dniu to klucz do zachowania odpowiedniej równowagi pomiędzy środowiskiem domowym a pracą. Im lepiej jesteśmy zorganizowani, tym więcej mamy czasu, a co za tym idzie - możemy wykorzystać go do spędzenia z bliskimi. Ważne jest, aby wyeliminować z naszego otoczenia czynności i rzeczy, które kradną nasz czas, np. media społecznościowe. Jeśli coś jest nieproduktywne i nie ma dla nas wielkiego znaczenia, szkoda tracić na to czasu, rezygnując jednocześnie z rodziny bądź nie wypełniając powierzonego zadania służbowego. 

Priorytety

Priorytety zawodowe i rodzinne pozwalają określić hierarchię rzeczy oraz osób, które są dla nas ważne. Musimy pamiętać, że praca to nic innego jak sposób osiągnięcia potrzebnych środków do utrzymania rodziny. Z tego powodu to właśnie życie osobiste powinno być naszym priorytetem, bo to przez nie chodzimy do pracy, nie odwrotnie. Oczywiście mogą się zdarzać sytuacje, w których przez jakiś czas musimy poświęcić większą uwagę obowiązkom służbowym. Powinno się to jednak odbywać w oparciu o zasadę – „co mam zrobić jutro, zrobię dziś”.

Asertywność

Pielęgnowanie asertywności sprawi, iż o wiele łatwiej utrzymamy work-life balance. Nie powinniśmy się bać odmawiać wykonania obowiązków, zwłaszcza jeżeli mamy podstawy podejrzewać, iż są one nam zlecane bezprawnie. Ponadto, dzięki asertywności możemy uniknąć sytuacji, w których zostajemy obarczeni zbyt dużą ilością zadań o wysokim priorytecie wykonania.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia

telepraca, mama, dziecko, komputer, telepracownik, homeoffice/fot. Shutterstock
telepraca, mama, dziecko, komputer, telepracownik, homeoffice/fot. Shutterstock

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »