Odpowiedzialność karna przedsiębiorcy za nieuczciwe praktyki rynkowe
REKLAMA
REKLAMA
Konsumentowi, który został poszkodowany przysługują określone roszczenia przeciw przedsiębiorcy.
REKLAMA
Odpowiedzialność karna za stosowanie agresywnej praktyki rynkowej przejawia polega na podleganiu karze grzywny. W takich sprawach orzekanie następuje w trybie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
W przypadku stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej polegającej na zarządzaniu mieniem gromadzonym grupowo z udziałem konsumentów z zamiarem finansowania zakupu produktu w systemie konsorcyjnym, przedsiębiorca podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Analogiczną odpowiedzialność ponosi podmiot organizujący taką grupę konsumentów.
W przypadku, gdy wartość zebranego mienia jest wielka sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Na zasadach tych odpowiada także podmiot działający w imieniu lub w interesie przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą wskazanego wyżej rodzaju.
Polecamy: Kiedy firma nadużywa pozycji dominującej?
Przestępstwa dotyczące nieuczciwych praktyk rynkowych ścigane są na wniosek pokrzywdzonego, a wykroczenia na żądanie pokrzywdzonego.
Z wnioskiem lub żądaniem mogą wystąpić również: 1. Rzecznik Praw Obywatelskich; 2. Rzecznik Ubezpieczonych; 3. krajowa lub regionalna organizacja, której celem statutowym jest ochrona interesów konsumentów; 4. powiatowy rzecznik konsumentów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.