Podstawy ogłoszenia upadłości
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli dłużnikami są osoby prawne lub jednostki organizacyjne wyposażone przez odrębną ustawę w zdolność prawną to stan niewypłacalności zachodzi również w sytuacji przekroczenia przez ich zobowiązania wartości należącego do nich majątku. Bez znaczenia pozostaje fakt bieżącego ich wykonywania.
REKLAMA
Ustawodawca przewiduje możliwość oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości po łącznym spełnieniu dwóch warunków: opóźnienie w wykonaniu zobowiązania nie większe niż trzy miesiące; suma zobowiązań, które nie zostały wykonane nie przekracza 10% wartości bilansowej dłużnika.
Sąd nie oddali jednak wniosku, gdy pomimo spełnienia wskazanych przesłanek, niewykonywanie zobowiązań ma charakter trwały lub dokonanie tego mogłoby spowodować pokrzywdzenie wierzycieli.
Polecamy: Kiedy praktyka rynkowa jest agresywna?
Stan, w którym majątek dłużnika dotkniętego niewypłacalnością nie pozwala na pokrycie kosztów postępowania, powoduje oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Do rozpoznania Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznawane są przez sąd upadłościowy. Sądem tym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, który rozpoznaje w składzie trzech sędziów zawodowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.