Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki
REKLAMA
REKLAMA
Zdecydowanie się na jedno z tych rozwiązań powoduje jednocześnie ograniczenie katalogu form prawnych założenia przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Podstawową zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki jest szerszy dostęp do kapitału. Obecność wspólników, niezależnie od ich liczby, pozwala na zwiększenie możliwości uzyskania kredytu lub innych źródeł finansowania. Większą może być również wysokość kapitału początkowego złożona z sum wniesionych przez poszczególnych wspólników.
W przypadku samodzielnego prowadzenia działalności, w jej początkowej fazie, za zgromadzenie kapitału odpowiada właściciel.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
Pozytywnym aspektem tego sposobu prowadzenia działalności jest również możliwość występowania w obrocie prawnym jako podmiot stanowiący jedną z wielu form prawnych wskazanych przez prawo np. spółka cywilna, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna.
Kolejną zaletą jest funkcjonujący w przypadku spółek podział ryzyka za niepowodzenie prowadzonych przedsięwzięć na wszystkich wspólników. Podlega mu także czas pracy poświęcany na zarządzanie, kontrolę o organizację prowadzonej działalności oraz ewentualne straty.
W przypadku korzystania z omawianego rozwiązania należy liczyć się jednak z ograniczonymi możliwościami zarządzania firmą z punktu widzenia realizowania własnych idei i wizji prowadzenia działalności. Niezbędna jest współpraca ze wspólnikami, a ta nie zawsze jest łatwa.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.