Roszczenia przedsiębiorcy w przypadku czynu nieuczciwej konkurencji
REKLAMA
REKLAMA
Ciężar dowodu co do prawdziwości oznaczeń lub informacji umieszczanych na towarach albo ewentualnie umiejscowionych ich opakowaniach lub wypowiedzi zawartych w reklamie leży po stronie osoby, w stosunku do której podnosi się zarzut dokonania czynu nieuczciwej konkurencji związanego z wprowadzeniem w błąd.
REKLAMA
Z roszczeniami o zaniechania niedozwolonych działań, usunięcie ich skutków oraz złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, a także zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny,
który jest związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego, ale tylko, gdy czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, mogą wystąpić krajowe lub regionalne organizacje, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców;
Polecamy: Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji
Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu wraz z upływem okresu trzyletniego. Bieg przedawnienia rozpoczyna się niezależnie od każdego dokonanego naruszenia.
W odniesieniu do tej grupy roszczeń sąd, może orzec o zniszczeniu lub zaliczeniu na poczet odszkodowania m.in. wyrobów i innych przedmiotów bezpośrednio związanych z dokonaniem czynu nieuczciwej konkurencji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.