Kiedy sprzedaż lawinowa nie jest czynem nieuczciwej konkurencji?
REKLAMA
REKLAMA
Wobec powyższego do czynów nieuczciwej konkurencji zaliczane jest organizowanie systemu sprzedaży lawinowej.
REKLAMA
Polega ono na tym, że następuje proponowanie nabywania towarów lub usług poprzez składanie nabywcom tych towarów lub usług obietnicy uzyskania korzyści materialnych, gdy oni zobowiążą się do nakłonienia innych osób do dokonania takich samych transakcji. Osoby te wówczas uzyskałyby podobne korzyści materialne wskutek nakłonienia kolejnych osób do udziału w systemie.
Organizowanie sprzedaży lawinowej nie jest czynem nieuczciwej konkurencji, jeśli spełnione zostaną określone warunki. Wyróżnia się dwie takie sytuacje.
Polecamy: Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji
Po pierwsze, gdy korzyści materialne uzyskiwane z uczestnictwa w takiej sprzedaży pochodzą ze środków z zakupu lub ze sprzedaży dóbr (usług) po cenie, której wartość nie przekracza rażąco ich rzeczywistej wartości rynkowej tych.
Po drugie, gdy osoba, która rezygnuje z udziału w sprzedaży ma prawo do odprzedaży organizatorowi zakupu nabytych od organizatora, a nadających się do sprzedaży, towarów, materiałów informacyjnych i instruktażowych, próbek towarów albo zestawów prezentacyjnych zakupionych w okresie 6 miesięcy przed datą złożenia rezygnacji organizatorowi sprzedaży, za co najmniej 90 % ceny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.