Faktoring niepełny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.
REKLAMA
Faktoring niepełny jest nazywany w obrocie handlowym również faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym. Polega on na sytuacji, w której dokonanie cesji wierzytelności jednocześnie nie powoduje objęcia ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnika wobec faktora.
Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
REKLAMA
Charakterystyka faktoringu niepełnego może doprowadzić do wniosku, iż jest to swoistego rodzaju pożyczka, od faktora przez przedsiębiorcę, środków finansowych, z uwagi na fakt, że w sytuacji niewypłacalności dłużnika, to faktorant zobowiązany jest do pokrycia długu na rzecz drugiej strony umowy, powodując tym samym zwrot środków pieniężnych.
Prowadzący działalność gospodarczą podmiot, który zawarł umowę musi pamiętać o tym, że sytuacji braku spełnienia świadczenia przez dłużnika i przejściu na przedsiębiorcę, zgodnie z zawartą umową faktoringu niepełnego, odpowiedzialności za spłatę zobowiązania na rzecz faktora, dotyczą go również koszty związane z ewentualna zwłoką w płatności.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA