Administracyjne aspekty faktoringu
REKLAMA
REKLAMA
Faktoring pełni określone funkcje, do których zalicza się funkcję finansowania działalności, która przede wszystkim opiera się na dokonywaniu finansowania przez faktora procesu rozliczenia transakcji oraz funkcję gwarancyjną polegającą na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec podmiotu dokonującego sprzedaży wierzytelności, niezależnie od ryzyk związanego ze ściąganiem należności od dłużnika.
REKLAMA
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Do funkcji faktoringu zalicza się również funkcję administracyjną, spełnianą przez tę specyficzną umowę wówczas, gdy faktor poza zakupem wierzytelności dodatkowo zobowiązuje się do świadczenia na rzecz przedsiębiorcy określonych usług. Najczęściej polegają one na realizowaniu czynności faktycznych i technicznych, takich jak: księgowanie, dokonywanie zestawień, sporządzanie wyciągów z kont, czy kontrolowanie wierzytelności za pośrednictwem środków elektronicznych. Dzięki nim możliwe korzystanie z chociażby systemu kompensat, co powoduje zmniejszanie kosztów obsługi transakcji. Funkcja ta określana jest również, z uwagi na swój charakter i specyficzne cechy, mianem usługowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.