Administracyjne aspekty faktoringu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Faktoring pełni określone funkcje, do których zalicza się funkcję finansowania działalności, która przede wszystkim opiera się na dokonywaniu finansowania przez faktora procesu rozliczenia transakcji oraz funkcje usługową (administracyjną) polegająca na technicznym i faktycznym obsługiwaniu transakcji.
REKLAMA
Dodatkowo faktoring pełni także funkcję gwarancyjną polegającą na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec podmiotu dokonującego sprzedaży wierzytelności, niezależnie od ryzyk związanego ze ściąganiem należności od dłużnika. Wiąże się ona z podjęciem ryzyka. Oznacza zobowiązanie się faktora do zapłaty na rzecz przedsiębiorcy oznaczonych kwot nabytych wierzytelności. Faktor zachowuje jednak prawo regresu w określonych sytuacjach, np. na wypadek zmniejszenia kwoty wierzytelności w wyniku skutecznych reklamacji towaru dokonanych przez dłużnika. W praktyce często faktor korzysta z tej formy w poprzez zabezpieczenie swoich działań dodatkowymi warunkami formalnymi dla podmiotu ubiegającego się o współpracę.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.