reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Administracyjne aspekty faktoringu

Administracyjne aspekty faktoringu

Umowa faktoringu polega na nabyciu przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Faktoring pełni określone funkcje, do których zalicza się funkcję finansowania działalności, która przede wszystkim opiera się na dokonywaniu finansowania przez faktora procesu rozliczenia transakcji oraz funkcje usługową (administracyjną) polegająca na technicznym i faktycznym obsługiwaniu transakcji.

Dodatkowo faktoring pełni także funkcję gwarancyjną polegającą na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec podmiotu dokonującego sprzedaży wierzytelności, niezależnie od ryzyk związanego ze ściąganiem należności od dłużnika. Wiąże się ona z podjęciem ryzyka. Oznacza zobowiązanie się faktora do zapłaty na rzecz przedsiębiorcy oznaczonych kwot nabytych wierzytelności. Faktor zachowuje jednak prawo regresu w określonych sytuacjach, np. na wypadek zmniejszenia kwoty wierzytelności w wyniku skutecznych reklamacji towaru dokonanych przez dłużnika. W praktyce często faktor korzysta z tej formy w poprzez zabezpieczenie swoich działań dodatkowymi warunkami formalnymi dla podmiotu ubiegającego się o współpracę.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Administracyjne aspekty faktoringu
Administracyjne aspekty faktoringu

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama