Ryczałtowiec w 2009 roku
REKLAMA
REKLAMA
Limit na 2009 rok wynosi 506 625 zł (równowartość 150 000 euro) obrotu osiągniętego w 2008 roku. Od 2009 roku ryczałtowcy uzyskali prawo do nowej ulgi przy sprzedaży nieruchomości.
REKLAMA
Korzystną dla ryczałtowców nowością w 2009 roku jest brak możliwości utraty prawa do rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego jeżeli podatnik przekroczy w trakcie roku ww. limit.
Dotąd ryczałtowcy tracili to prawo i musieli zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach (wg skali podatkowej) już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
1) wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
2) wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.
Od 2009 roku w przypadku przekroczenia limitu przychodów ryczałtowiec utraci prawo do tej formy płacenia podatków ale dopiero od następnego roku.
To skutek wykreślenia ust. 6 i 7 z art. 8 ustawy o ryczałcie przez ustawę nowelizującą
Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową (dotyczy tylko nieruchomości nabytych od 2009 roku).
Zgodnie bowiem z nowym ust. 10a art. 12 ustawy o ryczałcie w przypadku odpłatnego zbycia:
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,
- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej – jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – stosuje się art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 30e ustawy o PIT.
Zobacz serwis: Podatki
Podstawa prawna:
Paweł Huczko
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.