| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę

Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę

Jeżeli doszło do nabycia oleju napędowego od fikcyjnego podmiotu i podatnikowi nie udało się udowodnić, że akcyza została zapłacona od tego wyrobu na poprzednim etapie obrotu, wówczas na kupującym spoczywa obowiązek uiszczenia zarówno akcyzy, jak i opłaty paliwowej.

Jeżeli nie potrafimy w żaden sposób udowodnić, że od oleju napędowego, który faktycznie kupiliśmy od tego nieuczciwego sprzedawcy, ktoś kiedykolwiek zapłacił akcyzę, to niestety jesteśmy zmuszeni do jej zapłaty. Przy czym nie musimy z tym czekać do momentu, aż właściwy organ (naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego) przeprowadzi u nas kontrolę w tym zakresie lub przeprowadzi postępowanie podatkowe i wyda decyzję. Wcześniejsze złożenie deklaracji i wpłata zaległej akcyzy to niższe odsetki od zaległości podatkowych. A gdy w ciągu 5 lat od wejścia w posiadanie tego oleju uda nam się uzyskać dokumenty potwierdzające, że jednak była przez kogoś zapłacona akcyza, to złożymy wtedy korektę deklaracji i odzyskamy wpłacone pieniądze (które będą wtedy traktowane jako nadpłata).

1.1. Obowiązek podatkowy w akcyzie - moment powstania

W przypadku nabycia oleju pochodzącego z niewiadomego źródła, od którego nie uiszczono należnej akcyzy, obowiązek podatkowy (zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o akcyzie) powstaje z dniem, w którym dokonaliśmy nabycia tego oleju. Oznacza to, że korygujemy lub składamy deklarację za ten miesiąc, w którym dokonaliśmy zakupu.

1.2. Obowiązek podatkowy w opłacie paliwowej - moment uiszczenia

Jeżeli chodzi o opłatę paliwową, to zgodnie z art. 37k ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym obowiązek jej zapłaty powstaje z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych (w tym oleju napędowego). Opłatę paliwową również deklaruje się i uiszcza za takie same okresy i w takich samych terminach jak akcyzę. Skoro zatem nie ma żadnych dowodów na to, że zapłacono akcyzę od naszego oleju napędowego, to automatycznie w oparciu o te same dowody udowadnia się również brak zapłaty opłaty paliwowej, co skutkuje koniecznością jej uiszczenia.

Przy założeniu, że kupiliśmy olej 10 stycznia 2018 r., składamy deklarację podatkową za styczeń 2018 r. Również moment powstania obowiązku w opłacie paliwowej będzie przypadał na 10 stycznia 2018 r., ponieważ rozpoznaje się go z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych (w tym oleju napędowego).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy firma, która kupiła olej napędowy od fikcyjnego podmiotu, musi zapłacić akcyzę

W artykule przedstawiono również czy podatnik może nie płacić akcyzy, jeżeli nabył olej w dobrej wierze?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »