reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od licencji, za którą jest pobierana jednorazowa opłata

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od licencji, za którą jest pobierana jednorazowa opłata

Spółka jest producentem oprogramowania komputerowego. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu udzielania licencji czasowych, których zakup jest opłacany po rozpoczęciu korzystania z licencji?

Według organów skarbowych obowiązek podatkowy w spółce powstanie z chwilą otrzymania zapłaty, jeśli zapłata zostanie uiszczona przed końcem okresu obowiązywania licencji. Jeżeli zapłata nastąpi później, obowiązek podatkowy powstanie w dniu zakończenia obowiązywania umowy. Można się jednak spotkać ze stanowiskiem prezentowanym przez sądy, według którego obowiązek podatkowy powstaje w dniu udzielenia licencji, a jeśli spółka otrzyma zapłatę przed tym dniem, wówczas obowiązek powstanie w dniu jej otrzymania.

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują szczególnego sposobu powstawania obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług udzielania licencji. Powoduje to, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia takich usług powstaje na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 19a ust. 1-3 i 8 ustawy o VAT, a więc z chwilą:

  1. otrzymania całości lub części zapłaty (w odniesieniu do otrzymanej kwoty) - w przypadku otrzymania zapłaty przed wykonaniem usługi udzielenia licencji (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),
  2. wykonania usługi udzielenia licencji (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe w wydawanych w tym zakresie interpretacjach podatkowych. Możemy się z nim zapoznać przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 września 2013 r. (sygn. IPPP1/443-635/13-2/AP).

Zobacz: Prawo dla firm

Ze względu na treść wskazanych przepisów (art. 19a ust. 1-3 i 8 ustawy o VAT) jest kwestią sporną, kiedy należy uznawać za wykonane usługi udzielania licencji czasowych. Z jednej strony można się spotkać ze stanowiskiem, że dniem wykonania tej usługi jest ostatni dzień okresu obowiązywania licencji. Stanowisko takie zajął np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 września 2014 r. (sygn. IPPP2/443-552/14-4/MM). W interpretacji tej czytamy, że:

(…) w przypadku usług udzielania licencji czasowych momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług będzie koniec okresu, na który licencja będzie udzielona chyba, że przed końcem okresu uregulowano należność z tytułu jej wykonania.

Zdaniem organów skarbowych obowiązek podatkowy z tytułu udzielania licencji czasowych powstaje ostatniego dnia okresu obowiązywania licencji, chyba że wcześniej dokonano wpłaty z tytułu jej wykonania.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od licencji, za którą jest pobierana jednorazowa opłata

W artykule omówiono również przykład omawiający powstanie obowiązku podatkowego w VAT od licencji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od licencji, za którą jest pobierana jednorazowa opłata /Fot. Fotolia
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od licencji, za którą jest pobierana jednorazowa opłata /Fot. Fotolia

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama