REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć VAT od WNT, gdy transakcja nie została udokumentowana fakturą

Jak rozliczyć VAT od WNT, gdy transakcja nie została udokumentowana fakturą /fot. Fotolia
Jak rozliczyć VAT od WNT, gdy transakcja nie została udokumentowana fakturą /fot. Fotolia
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, będący podatnikiem VAT-UE, kupuje na terenie Unii Europejskiej towary. Są to drobne transakcje, w związku z tym zazwyczaj nie ma możliwości otrzymania faktury a jedynym dokumentem potwierdzającym zakup jest paragon fiskalny. Czy w związku z powyższym, biorąc pod uwagę, że dochodzi do przemieszczenia towaru między dwoma krajami UE, a sprzedawca i nabywca są zarejestrowanymi podatnikami VAT, rozpoznać należy WNT?

Jeżeli stronami transakcji są podatnicy, a towar został przemieszczony do Polski z innego państwa członkowskiego UE, to nawet jeśli transakcja została udokumentowana paragonem (a nie fakturą), to stanowi ona dla polskiego nabywcy WNT.

REKLAMA

Natomiast w przypadku zakupu udokumentowanego rachunkiem, który został wystawiony z powodu korzystania przez unijnego dostawcę ze zwolnienia od podatku ze względu na niskie obroty, WNT nie występuje.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski (WNT) należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Dla uznania zakupu towarów za WNT konieczne jest także spełnienie warunku związanego ze statusem podatkowym nabywcy oraz dostawcy towarów, a mianowicie aby, co do zasady:

  • dostawca towarów i nabywca towarów byli podatnikami VAT lub podatnikami podatku od wartości dodanej,
  • a u nabywcy - nabywane towary służyły jego działalności gospodarczej.

Aby WNT mogło być uznane za opodatkowane na terytorium Polski, to co do zasady konieczne jest również, aby towary w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu znajdowały się na terytorium naszego kraju (art. 25 ust. 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozliczenie WNT udokumentowanego paragonem

Jeżeli stronami transakcji są podatnicy, a towar został przemieszczony do Polski z innego państwa członkowskiego UE, to nawet jeśli transakcja została udokumentowana paragonem (a nie fakturą), to stanowi ona dla polskiego nabywcy WNT. Otrzymanie paragonu z wykazanym na nim podatkiem od wartości dodanej nie zwalnia polskiego nabywcy z opodatkowania WNT w Polsce, jeśli zostały spełnione wszystkie warunki określone w art. 9 ustawy o VAT. Co więcej, nabywca jest obowiązany wykazać podatek należny od WNT udokumentowanego paragonem, nawet jeśli z tego tytułu nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT wynika, że w przypadku WNT obowiązek podatkowy powstaje:

  • w dniu wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej lub
  • 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia

- w zależności od tego, które z tych dwóch zdarzeń wystąpiło wcześniej.

Jeśli w opisanej sytuacji podatnik otrzymał paragon, który nie może być uznany za fakturę, to obowiązek podatkowy powstanie 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce WNT.

REKLAMA

Należy zwrócić uwagę, że dla WNT udokumentowanego paragonem z wykazanym podatkiem od wartości dodanej podstawę opodatkowania stanowi całkowita kwota zapłaty, którą otrzymał dostawca towarów, tj. kwota obejmująca także zagraniczny podatek od wartości dodanej (art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Podstawą opodatkowania będzie zatem wartość brutto paragonu.

Podstawę opodatkowania należy przeliczyć na złote według kursu średniego waluty ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający powstanie obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT). Będzie to kurs średni waluty z 14. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło WNT (jeżeli w tym dniu ogłoszono kurs waluty).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć VAT od WNT, gdy transakcja nie została udokumentowana fakturą

W artykule omówiono również rozliczenie WNT udokumentowanego rachunkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA