reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak ująć w księgach rachunkowych „zaokrąglenia” wynikające z deklaracji VAT

Jak ująć w księgach rachunkowych „zaokrąglenia” wynikające z deklaracji VAT

Podatnik VAT w ewidencji sprzedaży i zakupu wykazuje dane wartościowe z dokładnością do 1 grosza. Z kolei w deklaracji VAT te sumaryczne dane są wykazywane z dokładnością do 1 zł. W ten sposób powstają drobne zaokrąglenia, które należy odpowiednio ująć w księgach rachunkowych oraz rozliczyć dla celów podatku dochodowego.

Zasady dokonywania zaokrągleń przy przenoszeniu z ewidencji VAT do deklaracji.

Ewidencja zakupu i sprzedaży prowadzona na potrzeby VAT w sposób precyzyjny musi odzwierciedlać kwoty transakcji podlegające opodatkowaniu. Wpisy dokonane przez podatnika w tej ewidencji muszą być zgodne z treścią wystawianych oraz otrzymywanych faktur. Tym samym podsumowanie kwoty VAT powinno być zgodne z sumą tego podatku wynikającą z poszczególnych dokumentów objętych rejestrem VAT. Oznacza to, że poszczególne wpisy w ewidencjach oraz ich podsumowania są podawane z dokładnością do 1 grosza, czyli bez zaokrągleń.

Tak sporządzona ewidencja stanowi następnie podstawę do sporządzenia deklaracji. Kwoty przeniesione z ewidencji VAT do deklaracji podatkowej należy zaokrąglić z dokładnością do 1 zł. Sposób zaokrąglania wynika z art. 63 § 1 Ordynacji podatkowej, w którym wskazuje się, że podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zasada ta obowiązuje również podatnika VAT, który przenosi wartości netto oraz kwoty należnego i naliczonego podatku z ewidencji VAT do deklaracji VAT.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak ująć w księgach rachunkowych „zaokrąglenia” wynikające z deklaracji VAT

W artykule omówiono również  przykład omawiający ujęcie w księgach rachunkowych zaokrągleń VAT.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak ująć w księgach rachunkowych „zaokrąglenia” wynikające z deklaracji VAT /fot. Fotolia
Jak ująć w księgach rachunkowych „zaokrąglenia” wynikające z deklaracji VAT /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama