Ulga na dzieci – problemy rozliczeniowe
REKLAMA
REKLAMA
I. Zasady korzystania z ulgi na dzieci
REKLAMA
Ulga na dzieci to ulga podatkowa, dzięki której osoby wychowujące dzieci mogą pomniejszyć swój podatek. Prawo do ulgi i jej wysokość zależy od liczby dzieci, ich wieku, a także – w przypadku pierwszego dziecka – od dochodów rodziny. Zasady stosowania ulgi na dzieci reguluje art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof.
Komu przysługuje ulga na dzieci
Z ulgi na dzieci mogą skorzystać zarówno podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej, jak i podatnicy prowadzący taką działalność, jeżeli opodatkowują ją według skali podatkowej. Z ulgi na dzieci nie mogą skorzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną:
● podatkiem liniowym albo
● ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Ulga na dzieci przysługuje na każde dziecko:
1) małoletnie:
a) wobec którego podatnik wykonywał władzę rodzicielską, albo
b) które zamieszkiwało z podatnikiem, a podatnik w stosunku do niego pełnił funkcję opiekuna prawnego, albo
c) nad którym podatnik sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą,
2) pełnoletnie dziecko pozostające na utrzymaniu podatnika w związku z wykonywaniem ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego lub w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej, które:
a) otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
b) nie ukończyło 25. roku życia i kontynuuje naukę w szkole, pod warunkiem że takie dziecko nie uzyskało w 2015 r. dochodów przekraczających kwotę 3089 zł, poza dochodami z renty rodzinnej (art. 27f ust. 1 i ust. 6 updof).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Ulga na dzieci – problemy rozliczeniowe
W dalszej części artykuły szczegółowe informacje jak prawidłowo korzystać z ulgi na dzieci, poparte wieloma przykładami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.