REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy mogą zetknąć się z tzw. usługami kompleksowymi. Chodzi o sytuację, w której w ramach jednej transakcji nabywca otrzymuje więcej niż jedną usługę. Warto zapoznać się z tym zagadnieniem, gdyż stanowi ono częsty przedmiot sporów między właścicielami firm a organami podatkowymi.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

REKLAMA

Co to jest usługa kompleksowa?

Usługa kompleksowa lub inaczej usługa złożona składa się z kombinacji kilku (minimum dwóch) różnych czynności – świadczenia głównego (usługi zasadniczej, głównej) oraz świadczeń pomocniczych.

Usługę można uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, gdy:

  • cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną,
  • usługi głównej nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykłady usług kompleksowych:

  • Dostawa towaru klientowi wraz z przesyłką tego towaru. Usługa przesyłki jest usługą pomocniczą do czynności zasadniczej – dostawy towaru, którego nabycie jest celem dla klienta.
  • Najem lokalu i dostawa mediów mogą stanowić świadczenie złożone. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy umowa zawarta pomiędzy najemcą a wynajmującym nie zawiera wyraźne rozbicia na czynsz i opłaty za media (wystawiana jest tylko jedna faktura z jedną kwotą za usługę najmu).
  • Przeprowadzenie szkolenia lub organizacja konferencji (usługa główna), w trakcie której uczestnikom zapewnia się nocleg i wyżywienie (usługi pomocnicze).
  • Prowadzenie prywatnego przedszkola lub żłobka oraz świadczenie usług gastronomicznych dla dzieci. Wówczas usługi przedszkolne to świadczenie główne, a wyżywienie to świadczenie pomocnicze.
  • Usługa polegająca na trwałej zabudowie meblowej stanowi modernizację lokalu, w którym jest ona montowana – to usługa kompleksowa (nie ma bowiem mowy o osobnych usługach dostawy mebli i usługi montażu).

Opodatkowanie usług kompleksowych VAT-em

REKLAMA

Według ogólnej zasady usługi kompleksowe są opodatkowane jedną stawką VAT – właściwą dla świadczenia głównego. Problem dotyczy tego, czy dana transakcja zostanie uznana za usługę kompleksową nie tylko przez przedsiębiorcę, ale także przez fiskus.

W praktyce organy podatkowe często kwestionują uznanie danego świadczenia za kompleksowe, w szczególności gdy usługa wiodąca jest opodatkowana niższą stawką VAT lub nawet zwolniona z tego podatku.

Na przykład usługi gastronomiczne świadczone w przedszkolu korzystają ze zwolnienia z VAT, mimo że generalnie są one objęte stawką 8%. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z usługami opieki nad dziećmi (a nie oddzielnie z usługami opieki i usługami gastronomicznymi), które są zwolnione z podatku VAT.

Działalność wykonywana osobiście a działalność gospodarcza


UWAGA!

W wielu sytuacjach z punktu widzenia klienta wygodniejsze i korzystniejsze podatkowo jest nabycie jednej kompleksowej usługi ujętej na jednej fakturze. Otrzymując kilka faktur na różne świadczenia (np. osobno za szkolenie, usługę cateringową, nocleg), klient nie zawsze może w całości odliczyć naliczony VAT.

Gdy pojawiają się wątpliwości, czy dana usługa może być uznana za usługę kompleksową

Ze względu na wyczulenie organów podatkowych na kwalifikację usług jako kompleksowe przedsiębiorcy powinni zawsze dokładnie analizować, czy w danym przypadku występuje właśnie tego rodzaju usługa. Dokonując takiej oceny warto pamiętać o następujących kryteriach:

  • Usługa kompleksowa jest wykonywana na rzecz jednego klienta, który oczekuje jednej płatności za całą usługę. Innymi słowy klient oczekuje, że nabędzie usługę jako całość, a nie że będzie zmuszony do oddzielnego nabywania poszczególnych jej składników.
  • O usłudze kompleksowej można mówić wtedy, gdy różne elementy pomocnicze jedynie przyczyniają się do lepszego skorzystania z usługi wiodącej, ale nie są warunkiem niezbędnym do wykonania głównego świadczenia (np. skorzystanie z usług kosmetycznych podczas konferencji odbywającej się w hotelu SPA w ramach kompleksowego pakietu konferencyjnego).

Usługi złożone powinny stanowić gospodarczą całość i być ze sobą ściśle powiązane, a ich rozdzielenie byłoby sztuczne i nienaturalne.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdy ogień nie jest przypadkiem. Pożary w punktach handlowo-usługowych

Od stycznia do początku maja 2025 roku straż pożarna odnotowała 306 pożarów w obiektach handlowo-usługowych, z czego aż 18 to celowe podpalenia. Potwierdzony przypadek sabotażu, który doprowadził do pożaru hali Marywilska 44, pokazuje, że bezpieczeństwo pożarowe staje się kluczowym wyzwaniem dla tej branży.

Przedsiębiorcy zyskają nowe narzędzia do analizy rynku. Współpraca GUS i Rzecznika MŚP

Nowe intuicyjne narzędzia analityczne, takie jak Dashboard Regon oraz Dashboard Koniunktura Gospodarcza, pozwolą firmom na skuteczne monitorowanie rynku i podejmowanie trafniejszych decyzji biznesowych.

Firma w Anglii w 2025 roku – czy to się nadal opłaca?

Rok 2025 to czas ogromnych wyzwań dla przedsiębiorców z Polski. Zmiany legislacyjne, niepewne otoczenie podatkowe, rosnąca liczba kontroli oraz nieprzewidywalność polityczna sprawiają, że coraz więcej firm poszukuje bezpiecznych alternatyw dla prowadzenia działalności. Jednym z najczęściej wybieranych kierunków pozostaje Wielka Brytania. Mimo Brexitu, inflacji i globalnych zmian gospodarczych, firma w Anglii to nadal bardzo atrakcyjna opcja dla polskich przedsiębiorców.

Windykacja należności krok po kroku [3 etapy]

Niezapłacone faktury to codzienność, z jaką muszą się mierzyć w swej działalności przedsiębiorcy. Postępowanie windykacyjne obejmuje szereg działań mających na celu ich odzyskanie. Kluczową rolę odgrywa w nim czas. Sprawne rozpoczęcie czynności windykacyjnych zwiększa szanse na skuteczne odzyskanie należności. Windykację możemy podzielić na trzy etapy: przedsądowy, sądowy i egzekucyjny.

REKLAMA

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. 20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców

20 maja 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o rozliczenie składki zdrowotnej. Kto musi złożyć dokumenty dotyczące rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2024 r.? Co w przypadku nadpłaty składki zdrowotnej?

Klienci nie płacą za komórki i Internet, operatorzy telekomunikacyjni sami popadają w długi

Na koniec marca w rejestrze widniało niemal 300 tys. osób i firm z przeterminowanymi zobowiązaniami wynikającymi z umów telekomunikacyjnych - zapłata za komórki i Internet. Łączna wartość tych zaległości przekroczyła 1,4 mld zł. Największe obciążenia koncentrują się w stolicy – mieszkańcy Warszawy zalegają z płatnościami na blisko 130 mln zł, w czołówce jest też Kraków, Poznań i Łódź.

Leasing: szykowana jest zmiana przepisów, która dodatkowo ułatwi korzystanie z tej formy finansowania

Branża leasingowa znajduje się obecnie w przededniu zmian legislacyjnych, które jeszcze bardziej ułatwią zawieranie umów. Dziś, by umowa leasingu była ważna, wymagana jest forma pisemna, a więc klient musi złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny lub podpisać dokument fizycznie. To jednak już niebawem może się zmienić.

Spółka cywilna – kto jest odpowiedzialny za zobowiązania, kogo pozwać?

Spółka cywilna jest stosunkowo często spotykaną w praktyce formą prowadzenia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że taka spółka nie ma osobowości prawnej i tak naprawdę nie jest generalnie żadnym samodzielnym podmiotem prawa. Jedynie niektóre ustawy (np. ustawy podatkowe) nadają spółce cywilnej przymiot podmiotu praw i obowiązków. W jaki sposób można pozwać kontrahenta, który prowadzi działalność w formie spółki cywilnej?

REKLAMA

Polskie sklepy internetowe nie wykorzystują możliwości sprzedaży produktów w innych krajach - do zyskania jest wiele

43% sklepów internetowych nie prowadzi sprzedaży zagranicznej, a 40% posiada wyłącznie polską wersję językową. Tracą przez to ogromną możliwość rozwoju, bo w przypadku firm e-handlowych stawiających na globalizację z obrotów poza krajem zyskuje się średnio o 25% wyższe przychody.

Tego zawodu nie zastąpi AI. A które czeka zagłada? Ekspert: Programiści są pierwsi w kolejce

Sztuczna inteligencja na rynku pracy to temat, który budzi coraz większe emocje. W dobie dynamicznego rozwoju technologii jedno jest pewne – wiele profesji czeka poważna transformacja, a niektóre wręcz znikną. Ale są też takie zawody, których AI nie zastąpi – i to raczej nigdy. Jakie branże są najbardziej zagrożone? A gdzie ludzka praca pozostanie niezastąpiona? O tym mówi Jan Oleszczuk - Zygmuntowski z Polskiej Sieci Ekonomii.

REKLAMA