REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia
Usługi kompleksowe - czym są i jak rozliczać je w firmie / fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej niektórzy przedsiębiorcy mogą zetknąć się z tzw. usługami kompleksowymi. Chodzi o sytuację, w której w ramach jednej transakcji nabywca otrzymuje więcej niż jedną usługę. Warto zapoznać się z tym zagadnieniem, gdyż stanowi ono częsty przedmiot sporów między właścicielami firm a organami podatkowymi.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

REKLAMA

Co to jest usługa kompleksowa?

Usługa kompleksowa lub inaczej usługa złożona składa się z kombinacji kilku (minimum dwóch) różnych czynności – świadczenia głównego (usługi zasadniczej, głównej) oraz świadczeń pomocniczych.

Usługę można uznać za pomocniczą, jeśli nie stanowi ona celu samego w sobie, lecz jest środkiem do pełnego zrealizowania lub wykorzystania usługi zasadniczej. Pojedyncza usługa traktowana jest zatem jak element usługi kompleksowej wówczas, gdy:

  • cel świadczenia usługi pomocniczej jest zdeterminowany przez usługę główną,
  • usługi głównej nie można wykonać lub wykorzystać bez usługi pomocniczej.

Jak skutecznie prowadzić własną firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykłady usług kompleksowych:

  • Dostawa towaru klientowi wraz z przesyłką tego towaru. Usługa przesyłki jest usługą pomocniczą do czynności zasadniczej – dostawy towaru, którego nabycie jest celem dla klienta.
  • Najem lokalu i dostawa mediów mogą stanowić świadczenie złożone. Jest to jednak możliwe tylko wówczas, gdy umowa zawarta pomiędzy najemcą a wynajmującym nie zawiera wyraźne rozbicia na czynsz i opłaty za media (wystawiana jest tylko jedna faktura z jedną kwotą za usługę najmu).
  • Przeprowadzenie szkolenia lub organizacja konferencji (usługa główna), w trakcie której uczestnikom zapewnia się nocleg i wyżywienie (usługi pomocnicze).
  • Prowadzenie prywatnego przedszkola lub żłobka oraz świadczenie usług gastronomicznych dla dzieci. Wówczas usługi przedszkolne to świadczenie główne, a wyżywienie to świadczenie pomocnicze.
  • Usługa polegająca na trwałej zabudowie meblowej stanowi modernizację lokalu, w którym jest ona montowana – to usługa kompleksowa (nie ma bowiem mowy o osobnych usługach dostawy mebli i usługi montażu).

Opodatkowanie usług kompleksowych VAT-em

REKLAMA

Według ogólnej zasady usługi kompleksowe są opodatkowane jedną stawką VAT – właściwą dla świadczenia głównego. Problem dotyczy tego, czy dana transakcja zostanie uznana za usługę kompleksową nie tylko przez przedsiębiorcę, ale także przez fiskus.

W praktyce organy podatkowe często kwestionują uznanie danego świadczenia za kompleksowe, w szczególności gdy usługa wiodąca jest opodatkowana niższą stawką VAT lub nawet zwolniona z tego podatku.

Na przykład usługi gastronomiczne świadczone w przedszkolu korzystają ze zwolnienia z VAT, mimo że generalnie są one objęte stawką 8%. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z usługami opieki nad dziećmi (a nie oddzielnie z usługami opieki i usługami gastronomicznymi), które są zwolnione z podatku VAT.

Działalność wykonywana osobiście a działalność gospodarcza


UWAGA!

W wielu sytuacjach z punktu widzenia klienta wygodniejsze i korzystniejsze podatkowo jest nabycie jednej kompleksowej usługi ujętej na jednej fakturze. Otrzymując kilka faktur na różne świadczenia (np. osobno za szkolenie, usługę cateringową, nocleg), klient nie zawsze może w całości odliczyć naliczony VAT.

Gdy pojawiają się wątpliwości, czy dana usługa może być uznana za usługę kompleksową

Ze względu na wyczulenie organów podatkowych na kwalifikację usług jako kompleksowe przedsiębiorcy powinni zawsze dokładnie analizować, czy w danym przypadku występuje właśnie tego rodzaju usługa. Dokonując takiej oceny warto pamiętać o następujących kryteriach:

  • Usługa kompleksowa jest wykonywana na rzecz jednego klienta, który oczekuje jednej płatności za całą usługę. Innymi słowy klient oczekuje, że nabędzie usługę jako całość, a nie że będzie zmuszony do oddzielnego nabywania poszczególnych jej składników.
  • O usłudze kompleksowej można mówić wtedy, gdy różne elementy pomocnicze jedynie przyczyniają się do lepszego skorzystania z usługi wiodącej, ale nie są warunkiem niezbędnym do wykonania głównego świadczenia (np. skorzystanie z usług kosmetycznych podczas konferencji odbywającej się w hotelu SPA w ramach kompleksowego pakietu konferencyjnego).

Usługi złożone powinny stanowić gospodarczą całość i być ze sobą ściśle powiązane, a ich rozdzielenie byłoby sztuczne i nienaturalne.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA