| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy wnoszenie aportów do spółek podlega opodatkowaniu VAT

Czy wnoszenie aportów do spółek podlega opodatkowaniu VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło szczegółowych wyjaśnień w kwestii opodatkowania VAT czynności wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego. Podatnicy planujący wnoszenie takich wkładów do spółek powinni koniecznie zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa.

Przypomnijmy, że do dnia 30 listopada 2008 r. wnoszenie aportów było zwolnione z VAT.

W okresie od dnia 1 grudnia 2008 do dnia 31 marca 2009 r. wnoszenie aportów podlegało co do zasady opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych, jednak podatnicy mieli możliwość wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Natomiast od 1 kwietnia 2009 r. wnoszenie aportów do spółek prawa handlowego i cywilnego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów usług na zasadach ogólnych.

Podleganie opodatkowaniu czynności wniesienia aportów oznacza, że:
1. czynność wniesienia aportu będzie podlega opodatkowaniu, jeśli wnoszącym aport jest podatnik VAT;
2. wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu VAT, jeśli przedmiotem aportu jest czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług;
3. aport będzie podlegał opodatkowaniu w sposób uzależniony od tego, co jest przedmiotem aportu.

Nadal jednak nie podlega opodatkowaniu VAT wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Zgodnie bowiem z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zobacz: Czy opłata za korzystanie ze środowiska podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Warto też wskazać, że gdy towary lub usługi zostały po dniu 31 marca 2009 r. (lub po dniu 30 listopada 2008 r. przy wyborze opcji opodatkowania) wniesione jako aport do spółki i są opodatkowane, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów bądź usług.

Wniesienie aportu, stanowiące dostawę towarów lub świadczenie usług, powinno być udokumentowane przez wnoszącego aport fakturą VAT wystawioną na spółkę do której wnoszony jest aport, o ile podmiot dokonujący wniesienia aportu jest podatnikiem w rozumieniu art. 15 ustawy o VAT (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT).

Faktura VAT stwierdzająca wniesienie aportu powinna zawierać takie same elementy jak faktura dokumentująca inną dostawę towarów, czy świadczenie usług, a zatem będą miały do takiej faktury zastosowanie ogólne przepisy dotyczące wystawiania faktur zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337).

Oznacza to, że fakturę dokumentującą wniesienie aportu, co do zasady, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (por. § 9 ww. rozporządzenia).

Pełna treść pisma Ministerstwa Finansów

Oprac. Paweł Huczko

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Fakturę dokumentującą wniesienie aportu, co do zasady, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Fakturę dokumentującą wniesienie aportu, co do zasady, wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »