| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Zwolnienie podmiotowe z VAT - czy coś się zmieniło?

Mimo znaczących zmian związanych z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług limit zwolnienia podmiotowego VAT nie uległ zmianie. W 2014 roku wciąż wynosi 150.000 zł. Zmodyfikowane zostały jednak przepisy związane z ustaleniem, jak i przekroczeniem tego limitu i o nich będzie mowa w niniejszym artykule.

Rezygnacja ze zwolnienia

Przepisy wciąż  dają podatnikom możliwość podjęcia decyzji o rezygnacji ze zwolnienia jeszcze przed przekroczeniem limitu obrotu. W tym celu konieczne jest złożenie do właściwego urzędu skarbowego formularza rejestracyjnego VAT-R. Wniosek o rezygnację ze zwolnienia należy złożyć jak dotychczas - przed miesiącem, od którego rezygnacja ma nastąpić.

Zmiana natomiast nastąpiła w zakresie dokumentów, na których podstawie możliwe jest odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów dokonanych jeszcze przed datą rezygnacji ze zwolnienia. Do końca 2013 roku podatnik obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony od zakupów dokonanych przed dniem rezygnacji ze zwolnienia mógł dokonać pod warunkiem: 

  • sporządzenia spisu z natury zapasów tych towarów posiadanych w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu, oraz
  • przedłożenia w urzędzie skarbowym spisu, o którym mowa w pkt 1, w terminie 14 dni, licząc od dnia utraty zwolnienia.

Obecnie warunek ten został zniesiony. Podatnik nie musi sporządzać spisu z natury, aby odliczyć podatek od zakupów dokonanych przed rezygnacją ze zwolnienia. Musi jednak pamiętać, że obniżenie przysługuje w stosunku do towarów nie sprzedanych do dnia rezygnacji ze zwolnienia. Tylko bowiem te towary będzie można uznać za wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli spełniających jeden z podstawowych warunków odliczenia VAT naliczonego przy zakupach.

Zmiany w zakresie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT, jakie obowiązują od stycznia 2014 roku, głównie doprecyzowały obowiązujące dotychczas przepisy. Nie ma zatem rewolucyjnych modyfikacji, choć na kilka szczegółów należy zwrócić uwagę - jak chociażby fakt, iż w momencie przekroczenia limitu 150.000 zł cała wartość transakcji, która spowodowała przekroczenie limitu, będzie opodatkowana VAT.

Zaliczki na podatek dochodowy - jak korzystnie je opłacać?

Autor: Ewa Szpytko

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »