Czy można uzyskać zwrot kosztów remontu mieszkania niewykorzystywanego na własne potrzeby mieszkaniowe?
REKLAMA
REKLAMA
Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkalnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., nr 177, poz. 1468 ze zm.) pod pojęciem budynku mieszkalnego rozumie się budynek lub jego część, służące zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym kluczowym dla kwalifikacji danego obiektu budowlanego jako budynku mieszkalnego w rozumieniu ustawy jest jego przeznaczenie, które warunkuje, iż dany budynek ma na celu służenie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Zatem jeżeli budynek mieszkalny jest zakupiony w celach zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, stanowi to przesłankę do zwrotu części wydatków poniesionych na remont tego lokalu.
Natomiast oddanie mieszkania w najem, biorąc pod uwagę orzecznictwo w tym zakresie, nie spełnia przesłanki zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. Zgodnie ze stanowiskiem prezentowanym w wyroku NSA z dnia 10 lutego 1995 r., sygn. III SA 1243/94 „Potrzeby mieszkaniowe zaspokaja budynek, który ma być miejscem zamieszkania danej osoby. Nie jest to jakikolwiek budynek mieszkalny, budowany np. dla osób trzecich”.
Warto nadmienić, że jeżeli budynek mieszkalny pierwotnie został zakupiony na potrzeby mieszkaniowe nabywcy, a następnie została podjęta decyzja o oddaniu go w najem, nie wyklucza to możliwości ubiegania się o zwrot części wydatków poczynionych przed podpisaniem umowy najmu na zakup materiałów budowlanych przez właściciela mieszkania. Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 30 listopada 2009 r., sygn. IPPB2/415-587/09-2/AK „znaczenie w tej kwestii ma fakt, iż przedmiotowa nieruchomość została zakupiona w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.”
Agata Broniszewska
Firma doradcza KPMG, biuro w Katowicach
Polecamy: Limity zwrotu VAT za materiały budowlane - III kwartał 2011 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.