reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

Coraz więcej podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na pozyskiwanie (potocznie zwane wydobywaniem) kryptowalut, takich jak bitcoin, litecoin czy ether. W tym celu kupują profesjonalne komputery wraz ze stosownym oprogramowaniem. Dodatkowo, korzystając z wahań kursów na giełdach kryptowalut, nabywają je przez internet i sprzedają z zyskiem. Przypomnijmy, że wydobywanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych problemów kryptograficznych i w efekcie uzyskiwaniu kryptowalut. By to robić, potrzebne są wyspecjalizowane komputery (kryptokoparki), internet i dużo energii elektronicznej.

Handel kryptowalutami a podatek dochodowy

Sprzedaż kryptowalut podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Gdyby wydobywaniem i sprzedażą zajmowała się osoba fizyczna nieprowadząca działalności, jej obowiązkiem byłoby rozpoznanie przychodu w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji kwoty wyrażonej w walucie tradycyjnej. Podatnik powinien również wykazać przychód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychód z praw majątkowych wymienionych w art. 18 updof.

Jeżeli natomiast sprzedaż będzie odbywała się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień zbycia prawa majątkowego. Inaczej mówiąc, będzie to to data sprzedaży kryptowaluty, jednak nie późniejsza niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności. Uzyskany przychód zostanie wykazany w odpowiednim zeznaniu podatkowym w zależności od wybranego sposobu opodatkowania (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej).

Firma X wystawiła fakturę za sprzedaż kryptowalut 20 lipca 2018 r. Przekazanie kryptowalut na konto nabywcy nastąpiło 26 lipca 2018 r., jednak zapłata wyrażona w euro wpłynęła na konto firmowe dopiero 6 sierpnia 2018 r. W którym miesiącu należy rozpoznać przychód?

Firma powinna rozpoznać przychód w dacie wystawienia faktury. Wpływ należności w kolejnym miesiącu nie ma znaczenia w przypadku zbywania kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gdyby jednak tej samej sprzedaży w lipcu 2018 r. dokonała osoba fizyczna nieprowadząca działalności, otrzymanie należności w sierpniu 2018 r. skutkowałoby rozpoznaniem przychodu w sierpniu.

Podatnik, ustalając wysokość dochodu do opodatkowania, ma prawo zaliczać związane z tego typu działalnością wydatki do kosztów podatkowych, w myśl zasady, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów".

Zobacz: Prawo dla firm

Jeśli zatem ponoszone wydatki mają ścisły związek z osiąganymi przychodami i nie zostały wymienione w art. 23 updof tj. w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe, a ponadto są w odpowiedni sposób udokumentowane, podatnik ma prawo poprzez ich uwzględnienie obniżyć wysokość swojego dochodu, a zatem także wysokość zobowiązania podatkowego powstającego z tego tytułu.

Podatnik handlujący kryptowalutami powinien mieć zestawienia transakcji, w których ujęte zostały wszelkie dane pozwalające na identyfikację danej transakcji, w tym przede wszystkim informacje o jej dacie oraz ilości i rodzaju sprzedawanych, kupowanych lub wymienianych walut. Dokumentem potwierdzającym dokonanie operacji może być także wyciąg bankowy lub wyciąg z zapisem historii transakcji giełdowych pobierany ze strony internetowej giełdy kryptowalut.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama