reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.

JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.

Wraz z początkiem 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zostali objęci obowiązkiem comiesięcznego składania sprawozdania w postaci plików JPK_VAT. Od 1 lipca 2018r. na mikroprzedsiębiorców nałożony został jeszcze jeden obowiązek, w postaci przekazywania na żądanie US również dodatkowych plików.

Dodatkowe pliki JPK

Z początkiem lipca obowiązek przekazywania na żądanie fiskusa plików JPK zawierających m.in. dane o fakturach, księgach rachunkowych czy stanie magazynów, został rozszerzony na wszystkich podatników. Do 30 czerwca 2018r. obowiązywał on tylko największe przedsiębiorstwa. Nowe przepisy dają Fiskusowi uprawnienia do żądania od przedsiębiorców przesłania JPK w dowolnym momencie.

JPK na żądanie obejmuje 6 struktur:

a. księgi rachunkowe – JPK_KR,

b. wyciąg bankowy – JPK_WB,

c. magazyn – JPK_MAG,

d. faktury VAT – JPK_FA,

e. podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,

f. ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Ministerstwo Finansów podało, iż aktualnie nie są planowane kolejne rozszerzenia struktury JPK na żądanie choć niewykluczone, że w przyszłości zajdzie potrzeba aktualizacji bądź dokonania zmian przy przekazywaniu JPK.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Kiedy organ może wezwać o dodatkowe JPK?

Zgodnie z nowymi regulacjami, organ podatkowy może żądać przekazania JPK w ramach: kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, kontroli celno-skarbowej, postępowania podatkowego. W ramach tych procedur podatnicy przekazują księgi podatkowe i dowody księgowe, które nie podlegają korektom. Czas na przekazanie danych wynosi nie mniej niż trzy dni, jednakże dokładny termin będzie określony w wezwaniu. Przepisy przewidują możliwość wniesienia do organu o wydłużenie terminu. Dzięki tej instytucji, podatnicy nie są narażani na konsekwencje wynikające z niedostarczenia do Urzędu Skarbowego plików JPK w terminie. Jednakże podmiot, która bez uzasadnienia odmówi udostępnienia JPK na wezwanie organu, zagrożony będzie karą, której wysokość w roku 2018 może wynieść do 2800 zł.

Sposoby przekazania JPK na żądanie

Podatnik, który prowadzi księgi podatkowe i wytwarza dowody księgowe w formie elektronicznej, może przekazać JPK w jeden z poniżej przedstawionych sposobów:

1. za pomocą bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK,

2. za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma,

3. przekazać na nośniku danych, np.: na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej,

4. utworzyć strukturę JPK przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej
z komercyjnych aplikacji on-line.

Jeśli podatnik prowadzi księgi podatkowe i wytwarza dowody księgowe w formie papierowej – przekazuje je w formie papierowej i nie ma obowiązku przetworzenia ich na format JPK. Jednak
w takim przypadku czynności sprawdzające lub kontrola mogą trwać dłużej.

Zobacz: Podatki

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zdjęcia

JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r. /fot. Shutterstock
JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r. /fot. Shutterstock

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama