REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r. /fot. Shutterstock
JPK na żądanie. Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r. /fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z początkiem 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zostali objęci obowiązkiem comiesięcznego składania sprawozdania w postaci plików JPK_VAT. Od 1 lipca 2018r. na mikroprzedsiębiorców nałożony został jeszcze jeden obowiązek, w postaci przekazywania na żądanie US również dodatkowych plików.

Dodatkowe pliki JPK

Z początkiem lipca obowiązek przekazywania na żądanie fiskusa plików JPK zawierających m.in. dane o fakturach, księgach rachunkowych czy stanie magazynów, został rozszerzony na wszystkich podatników. Do 30 czerwca 2018r. obowiązywał on tylko największe przedsiębiorstwa. Nowe przepisy dają Fiskusowi uprawnienia do żądania od przedsiębiorców przesłania JPK w dowolnym momencie.

REKLAMA

JPK na żądanie obejmuje 6 struktur:

a. księgi rachunkowe – JPK_KR,

b. wyciąg bankowy – JPK_WB,

c. magazynJPK_MAG,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

d. faktury VATJPK_FA,

e. podatkowa księga przychodów i rozchodówJPK_PKPIR,

f. ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Ministerstwo Finansów podało, iż aktualnie nie są planowane kolejne rozszerzenia struktury JPK na żądanie choć niewykluczone, że w przyszłości zajdzie potrzeba aktualizacji bądź dokonania zmian przy przekazywaniu JPK.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Kiedy organ może wezwać o dodatkowe JPK?

Zgodnie z nowymi regulacjami, organ podatkowy może żądać przekazania JPK w ramach: kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, kontroli celno-skarbowej, postępowania podatkowego. W ramach tych procedur podatnicy przekazują księgi podatkowe i dowody księgowe, które nie podlegają korektom. Czas na przekazanie danych wynosi nie mniej niż trzy dni, jednakże dokładny termin będzie określony w wezwaniu. Przepisy przewidują możliwość wniesienia do organu o wydłużenie terminu. Dzięki tej instytucji, podatnicy nie są narażani na konsekwencje wynikające z niedostarczenia do Urzędu Skarbowego plików JPK w terminie. Jednakże podmiot, która bez uzasadnienia odmówi udostępnienia JPK na wezwanie organu, zagrożony będzie karą, której wysokość w roku 2018 może wynieść do 2800 zł.

Sposoby przekazania JPK na żądanie

Podatnik, który prowadzi księgi podatkowe i wytwarza dowody księgowe w formie elektronicznej, może przekazać JPK w jeden z poniżej przedstawionych sposobów:

1. za pomocą bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK,

2. za pomocą bezpłatnej aplikacji e-mikrofirma,

3. przekazać na nośniku danych, np.: na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej,

4. utworzyć strukturę JPK przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub jednej
z komercyjnych aplikacji on-line.

Jeśli podatnik prowadzi księgi podatkowe i wytwarza dowody księgowe w formie papierowej – przekazuje je w formie papierowej i nie ma obowiązku przetworzenia ich na format JPK. Jednak
w takim przypadku czynności sprawdzające lub kontrola mogą trwać dłużej.

Zobacz: Podatki

Sankcje za niewykonanie wezwania

REKLAMA

JPK na żądnie ma charakter informacji podatkowej. Z tych względów, nieprzekazanie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W zależności od okoliczności może to stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Granice między przestępstwem a wykroczeniem wyznacza między innymi wartość uszczuplenia należności podatkowej. Jeżeli przekracza ona 10.000,00 zł, stanowi to przestępstwo. Pod uwagę bierze się także motywy działania sprawcy, stopień szkodliwości społecznej oraz sposób dokonania czynu.

W praktyce o kwalifikacji czynu jako przestępstwa skarbowego albo wykroczenia skarbowego może decydować także to, czy podatnik całkowicie zlekceważył obowiązek przekazania danych w formacie JPK i nie podął żadnych czynności w celu ich przekazania, bądź uchyla się on od tego obowiązku, czy też podjął takie działania, jednak nie zdążył przekazać JPK we wskazanym terminie.

Karą przewidzianą za wykroczenie skarbowe jest grzywna, określana kwotowo w przedziale od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. W 2018 r. jest to:

  • od 210 zł do 4200 zł (kara nałożona mandatem),
  • od 210 zł do 21 000 zł (kara nałożona nakazem sądu),
  • od 210 zł do 42 000 zł (kara nałożona wyrokiem sądu).

Wysokość grzywny ustalana jest się z uwzględnieniem sytuacji majątkowej, rodzinnej oraz możliwości zarobkowych sprawcy.

Karą za przestępstwo skarbowe jest grzywna, która może wynieść od 10 do 720 stawek dziennych. Minimalna stawka dzienna w 2018 r. wynosi od 70 zł do 28 000 zł, w zależności od dochodów, sytuacji rodzinnej i majątkowej sprawcy. Obecnie jest to:

  • od 700 do 5 600 000 zł (kara wymierzona nakazem sądu),
  • od 700 zł do 20 160 000 zł (kara wymierzona wyrokiem sądu).

Podatnik może zostać ukarany także karą porządkową w wysokości 2.800,00 zł, w przypadku gdy nie udostępni JPK w wyznaczonym terminie (określonym w prawidłowym wezwaniu. Warto dodać, że kara ta może zostać również nałożona na osobę, której zlecono prowadzenie lub przechowanie ksiąg podatkowych lub dokumentów będących podstawą zapisów w tych księgach (np. biura rachunkowe).

Autor: radca prawny Paulina Piekarska

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA