Biznes w innym kraju UE - informacje
REKLAMA
REKLAMA
Co daje polskim przedsiębiorcom członkostwo Polski w UE
REKLAMA
- możliwość założenia działalności gospodarczej w innym kraju UE (co do zasady bez spełnienia dodatkowych wymagań)
- możliwość świadczenia usług w innym kraju UE bez konieczności rejestracji w nim działalności
- możliwość uznawania kwalifikacji zagranicą.
Czyli:
- jeśli chcesz prowadzić na stałe biznes w innym kraju Unii Europejskiej, możesz zarejestrować i prowadzić firmę zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju
- jeśli chcesz czasowo świadczyć usługi, możesz skorzystać z możliwości transgranicznego świadczenia usług w innym kraju bez konieczności rejestracji tam działalności
- jeśli działalność, którą chcesz prowadzić w UE wymaga kwalifikacji (a nabyłeś je w Polsce), możesz potwierdzić je w innym kraju (czasem po spełnieniu dodatkowych wymogów).
Polecamy: Przekształcenia spółek. Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe
Zasady ubezpieczenia przy działalności w UE
Jeśli zamierzasz prowadzić na stałe (przez ponad 24 miesiące) działalność w innym kraju (nawet wtedy, jeśli mieszkasz w Polsce), będzie podlegał ubezpieczeniom w tym kraju.
Jeśli wyjeżdżasz do innego państwa członkowskiego, aby wykonywać tam podobną działalność ale na okres krótszy niż 24 miesiące, nadal możesz być ubezpieczony w Polsce.
Zasada ta obowiązuje, gdy:
- prowadzisz znaczną część działalności w Polsce, czyli:
- korzystasz z powierzchni biurowej
- opłacasz podatki
- posiadasz numer identyfikacyjny VAT
- należysz do izby handlowej lub organizacji zawodowej
- posiadasz legitymację zawodową, prowadzisz firmę w Polsce przynajmniej przez 2 miesiące (krótsze okresy będą oceniane indywidualnie)
- nie zamknąłeś firmy w Polsce (po powrocie będziesz kontynuować działalność)
- zamierzasz prowadzić podobną działalność za granicą, czyli będziesz tam wykonywać pracę:
- w tym samym sektorze
- o tym samym charakterze (niezależnie od tego, czy praca za granicą uznawana jest za pracę najemną, czy prowadzenie własnej firmy).
Przed wyjazdem za granicę musisz wykazać, że działalność, którą masz zamiar tam prowadzić, będzie podobna do tej, którą prowadzisz w Polsce (np. na podstawie zawartych umów). Wówczas będziesz mógł uzyskać zaświadczenie A1 z ZUS. Zaświadczenie to potwierdzi, że w trakcie pracy na własny rachunek za granicą będziesz objęty polskim prawem, a zatem w dalszym ciągu będziesz ubezpieczony w Polsce.
Zasady ubezpieczeń mogą się różnić, jeśli np. w jednym kraju prowadzisz firmę a w innym pracujesz, albo prowadzisz działalność w kilku krajach.
Jeśli masz wątpliwości, w którym państwie będziesz podlegał ubezpieczeniom, skontaktuj się z ZUS.
Zobacz: Prawo dla firm
Gdzie płacić podatki od działalności zagranicznej
Jeśli przeniesiesz się na stałe z działalnością do innego kraju, otworzysz tam firmę, będziesz tam płacił podatki.
Obowiązki podatkowe zależą od:
- miejsca ich zamieszkania dla celów podatkowych
- rodzaju uzyskiwanych dochodów
- regulacji zawartych w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO).
REKLAMA
Jeśli wykonujesz działalność za granicą, ale posiadasz w Polsce tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywasz na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym, to masz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że opodatkowujesz w Polsce wszystkie dochody, osiągnięte zarówno w Polsce jak i za granicą.
Jeśli wykonujesz działalność w Polsce i w innym kraju może pojawić się problem podwójnego opodatkowania. Problem ten regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które określają, w jakich przypadkach i gdzie należy płacić podatki. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą ustalać różne metody, w zależności od krajów, które zawarły umowę. Zanim rozliczysz podatki, koniecznie zapoznaj się z umowami, które podpisała Polska z krajem, w którym uzyskałeś dochody z działalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.