REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć firmę w Norwegii – księgowość i zezwolenia

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Oslo
Jak założyć firmę w Norwegii – księgowość i zezwolenia
Jak założyć firmę w Norwegii – księgowość i zezwolenia

REKLAMA

REKLAMA

Zarejestrowanie działalności gospodarczej w Norwegii wiąże się z koniecznością rozpoczęcia prowadzenia księgowości oraz, w niektórych przypadkach, uzyskania licencji bądź zezwoleń. Jak poradzić sobie z wymogami stawianymi przez skandynawskie prawo? Przeczytaj.

Prowadząc działalność gospodarczą w Norwegii należy szczegółowo zapoznać się z Ustawą o Rachunkowości, Ustawą o Prowadzeniu Ksiąg Rachunkowych oraz Ustawą Podatkową. Wszystkie podmioty gospodarcze mają obowiązek prowadzenia księgowości oraz trzymania ksiąg rachunkowych zgodnie z tymi przepisami. Większość firm norweskich korzysta z usług autoryzowanych biur rachunkowo-księgowych, które pomagają w wypełnianiu obowiązków rejestracyjno-sprawozdawczych wynikających ze wspomnianych ustaw.

REKLAMA

Okres przechowywania dokumentów księgowych (po zakończeniu roku finansowego) może wynosić 10 lat (roczne sprawozdania księgowe, raportu kierownictwa, raporty audytora) lub 3,5 roku dla takich dokumentów jak karty czasu pracy, inne vouchery.

Firma ma obowiązek zatrudnić autoryzowanego audytora jeśli roczny zysk operacyjny przekroczy 5 milionów NOK. Z obowiązku korzystania z usług audytora mogą zostać zwolnione przedsiębiorstwa jednoosobowe lub spółki z nieograniczona odpowiedzialnością jeśli zatrudniają do 5 osób.

Polecamy: Jak utworzyć filię małej firmy w Norwegii

Obowiązkowe licencje, autoryzacje, itp.

REKLAMA

Niektóre rodzaje działalności wymagają, aby osoba odpowiedzialna za firmę miała autoryzacje wydaną przez kompetentne władze norweskie. Dotyczy to instruktorów nauki jazdy, lekarzy, fizjoterapeutów, audytorów, księgowych, prawników, makler giełdowych, makler obligacji, pośrednik nieruchomości. Chcąc prowadzić biuro podróży należy uzyskać gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe pokrywające ewentualne zaległe zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzeni firmy cateringowej, kawiarni, restauracji wymaga uzyskania autoryzacji od urzędu gminy, w której znajduje się lokal. Wcześniej należy uzyskać atest dla lokalu od Norweskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności - Mattilsynet.

Dodatkowo wymagane są specjalne pozwolenia od urzędu gminy na sprzedaż lub serwowanie alkoholi. Licencje wymagane są również na działalność transportową: taksówki, transport medyczny (ambulansem), autobusy lub inne środki transportu publicznego. Firmy, w tym osoby samozatrudnione, z szeroko pojętej branży budowlanej są zobowiązane wystąpić do Norweskiej Inspekcji Pracy o specjalne identyfikatory.

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Norwegii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA