reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii
Jakich formalności trzeba dopełnić, aby polska firma odzyskała podatek VAT naliczony od zakupów dokonanych na terenie Irlandii? Przeczytaj.

Zgodnie z przepisami 8-mej i 13-tej Dyrektywy VAT Unii Europejskiej podmioty gospodarcze spoza Irlandii, nie prowadzące działalności gospodarczej na terenie Irlandii, mogą występować o refundację irlandzkiego podatku VAT od większości zakupόw dokonanych na terenie Irlandii.

Najważniejsze warunki, które należy spełnić to: 

  • wnioski o refundację muszą być złożone w ciągu 6 miesięcy po upływie roku kalendarzowego, w którym podatek VAT został zapłacony;
  • wnioski należy składać na formularzu VAT 60EC - Application for Refund of Value-Added Tax (dotyczy podmiotόw zarejestrowanych w innych niż Irlandia krajach, których dotyczy unijna jurysdykcja w odniesieniu do podatku VAT, tj. m.in. w Polsce); Application for Refund of Value-Added Tax (dotyczy podmiotόw zarejestrowanych w innych niż Irlandia krajach, których dotyczy unijna jurysdykcja w odniesieniu do podatku VAT, tj. m.in. w Polsce);

Polecamy: Jak założyć firmę w Irlandii

  • do wniosku należy załączyć zaświadczenie wydane przez właściwą polską instytucję, poświadczające, że wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT zgodnie z polskim prawem,
  • towary/usługi, w odniesieniu do których składany jest wniosek o refundację podatku VAT, muszą być towarami/usługami od których przysługiwałyby refundacja podatku VAT, gdyby działalność gospodarcza wnioskodawcy prowadzona była w Irlandii.

Działalność gospodarcza, na rzecz której zakupione zostały towary/usługi od których wnioskodawca chce odzyskać podatek VAT, musi być działalnością, która podlegałaby opodatkowaniu, gdyby prowadzona była w Irlandii. 

Szczegόłowe przepisy irlandzkie na omόwiony wyżej temat zawarte są w Rozporządzeniu 23 o przepisach w zakresie podatku VAT z 2006 roku (Regulation 23 of the Value Added Tax Regulations 2006 - Statutory Instrument No. 548 of 2006). 

Wnioski należy składać w VAT (Unregistered) Repayments Office of the Accountant General, na formularzu VAT 60EC (dostępny m.in. na www.revenue.ie).

Polecamy: Jak zarejestrować firmę w Irlandii

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii
Jak uzyskać zwrot podatku VAT na rzecz firmy od zakupów w Irlandii

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama