REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku
Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

Twoja firma prężnie się rozwija, potrzebujesz wsparcia finansowego? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których bankowcy będą się sztywno trzymać, niezależnie od przeznaczenia kredytu. Stosując się do nich, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pożyczki przynajmniej dwukrotnie!

Nie zapomnij o BIK

REKLAMA

Banki sprawdzą przede wszystkim historię kredytową przedsiębiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Innymi słowy, czy zaciągane przez niego dotychczasowe zobowiązania finansowe były spłacane w terminie. Jeśli osoba starająca się o kredyt nie zadłużała się wcześniej, nie ma historii w BIK. Wbrew pozorom, nie stawia to jej w korzystnym świetle. Powinna zatem „zbudować” sobie historię, uruchamiając na przykład linię debetową do konta lub wyrabiając kartę kredytową. Należy to jednak zrobić odpowiednio wcześniej, przynajmniej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o właściwy kredyt, ponieważ tzw. punkty BIK, na podstawie których szacowana jest wiarygodność i rzetelność kredytobiorcy, są naliczane na jego konto dopiero po pół roku od zaciągnięcia pierwszego zobowiązania finansowego.

REKLAMA

– Budując sobie historię kredytową w BIK należy jednak pamiętać, że każde aktualne zobowiązanie finansowe obciąża w jakimś stopniu naszą zdolność kredytową – przestrzega Piotr Marciniak. – Dlatego nie należy przesadzać i zadbać o to, by limity na karcie czy w linii debetowej nie były zbyt wysokie.

Dowiedz się Czym różni się BIK od rejestrów dłużników

Nie zapomnij o dokumentach

Kolejnym krokiem, dosyć oczywistym, ale jednocześnie często pomijanym, jest wcześniejsze sprawdzenie, jakich dokładnie dokumentów będzie oczekiwał od nas bank. Od osób prowadzących działalność gospodarczą banki standardowo wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS oraz kopii numerów NIP i REGON. Te dokumenty powinny być już gotowe na pierwsze spotkanie z doradcą banku. Kolejne, uzależnione od specyficznej sytuacji przedsiębiorcy, powinny zostać dostarczone jak najszybciej – brak nawet jednego wstrzymuje cały proces związany z zaciągnięciem kredytu. Na tym etapie warto też wyjaśnić potencjalnie drażliwe kwestie, które mogą postawić kredytobiorcę w niekorzystnym świetle i sprawić, że pożyczka nie zostanie przyznana. Jeśli na przykład w ostatnim rocznym zeznaniu podatkowym firma wykazała stratę, ale ma ona swoje uzasadnienie, bo wynika na przykład z zastosowania jednorazowej amortyzacji, należy o tym jak najszybciej poinformować. Tym samym przedsiębiorca nie skazuje się z góry na porażkę (strata w PIT oznacza zwykle odmowę kredytu) – bank wie bowiem, że nie powinien przeprowadzać standardowej analizy, która niemal automatycznie wykluczyłaby przedsiębiorcę z dalszego procesu ubiegania się o pożyczkę.

Nie zapomnij o swoich wszystkich długach

REKLAMA

Jeden z największych grzechów przedsiębiorcy starającego się o kredyt? Zatajenie jakiejkolwiek części swoich aktualnych zobowiązań kredytowych, nawet jeśli byłaby to niewinna, niewysoka linia debetowa do konta. Banki zawsze pytają o to potencjalnych kredytobiorców, chociaż nie muszą tego robić, bo i tak zdobywają informacje o zobowiązaniach kredytowych w inny, pewniejszy dla nich sposób – bazują w dużej mierze na danych z BIK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym weryfikują informacje przekazane im wcześniej przez klienta. Jeśli analitycy finansowi przyłapią go na kłamstwie, nawet nieświadomym, prawdopodobnie za karę zablokują jego kredyt, uznając go za mało wiarygodnego. Blokada nie jest równoznaczna z nieudzielaniem kredytu – zakładana jest „za karę”, na określony czas, na przykład na trzy miesiące (w zależności od banku). Po tym czasie klient może ponownie starać się o kredyt, traci jednak mnóstwo czasu, który często, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, ma kluczowe znaczenie.

Polecamy Kalkulator rat kredytu

Jeśli przedsiębiorca dopiero wystartował i nie może pochwalić się bankowcom zbyt długim stażem działalności, powinien w pierwszej kolejności zapukać do drzwi tych instytucji finansowych, które do nowicjuszy podchodzą z największym zrozumieniem i stosują najłagodniejsze kryteria czasowe. Nie ma co liczyć, że bank, który oznajmia, iż kredytów udziela tylko firmom z 12-miesięcznym stażem, nagle zmieni zdanie i pożyczy pieniądze przedsiębiorcy działającemu dopiero pół roku. Są co prawda instytucje, które deklarują elastyczność w tej kwestii, ale nie należy się spodziewać cudów – banki są skłonne do negocjacji, ale w bardzo okrojonym zakresie, i raczej tylko w przypadku tych klientów, którzy dobrze rokują ze względu na przykład na wysoką zdolność kredytową i brak innych zobowiązań kredytowych.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA