REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku
Kredyt dla przedsiębiorcy - krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

Twoja firma prężnie się rozwija, potrzebujesz wsparcia finansowego? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, których bankowcy będą się sztywno trzymać, niezależnie od przeznaczenia kredytu. Stosując się do nich, zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pożyczki przynajmniej dwukrotnie!

Nie zapomnij o BIK

REKLAMA

Banki sprawdzą przede wszystkim historię kredytową przedsiębiorcy w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Innymi słowy, czy zaciągane przez niego dotychczasowe zobowiązania finansowe były spłacane w terminie. Jeśli osoba starająca się o kredyt nie zadłużała się wcześniej, nie ma historii w BIK. Wbrew pozorom, nie stawia to jej w korzystnym świetle. Powinna zatem „zbudować” sobie historię, uruchamiając na przykład linię debetową do konta lub wyrabiając kartę kredytową. Należy to jednak zrobić odpowiednio wcześniej, przynajmniej na kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań o właściwy kredyt, ponieważ tzw. punkty BIK, na podstawie których szacowana jest wiarygodność i rzetelność kredytobiorcy, są naliczane na jego konto dopiero po pół roku od zaciągnięcia pierwszego zobowiązania finansowego.

REKLAMA

– Budując sobie historię kredytową w BIK należy jednak pamiętać, że każde aktualne zobowiązanie finansowe obciąża w jakimś stopniu naszą zdolność kredytową – przestrzega Piotr Marciniak. – Dlatego nie należy przesadzać i zadbać o to, by limity na karcie czy w linii debetowej nie były zbyt wysokie.

Dowiedz się Czym różni się BIK od rejestrów dłużników

Nie zapomnij o dokumentach

Kolejnym krokiem, dosyć oczywistym, ale jednocześnie często pomijanym, jest wcześniejsze sprawdzenie, jakich dokładnie dokumentów będzie oczekiwał od nas bank. Od osób prowadzących działalność gospodarczą banki standardowo wymagają zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS oraz kopii numerów NIP i REGON. Te dokumenty powinny być już gotowe na pierwsze spotkanie z doradcą banku. Kolejne, uzależnione od specyficznej sytuacji przedsiębiorcy, powinny zostać dostarczone jak najszybciej – brak nawet jednego wstrzymuje cały proces związany z zaciągnięciem kredytu. Na tym etapie warto też wyjaśnić potencjalnie drażliwe kwestie, które mogą postawić kredytobiorcę w niekorzystnym świetle i sprawić, że pożyczka nie zostanie przyznana. Jeśli na przykład w ostatnim rocznym zeznaniu podatkowym firma wykazała stratę, ale ma ona swoje uzasadnienie, bo wynika na przykład z zastosowania jednorazowej amortyzacji, należy o tym jak najszybciej poinformować. Tym samym przedsiębiorca nie skazuje się z góry na porażkę (strata w PIT oznacza zwykle odmowę kredytu) – bank wie bowiem, że nie powinien przeprowadzać standardowej analizy, która niemal automatycznie wykluczyłaby przedsiębiorcę z dalszego procesu ubiegania się o pożyczkę.

Nie zapomnij o swoich wszystkich długach

REKLAMA

Jeden z największych grzechów przedsiębiorcy starającego się o kredyt? Zatajenie jakiejkolwiek części swoich aktualnych zobowiązań kredytowych, nawet jeśli byłaby to niewinna, niewysoka linia debetowa do konta. Banki zawsze pytają o to potencjalnych kredytobiorców, chociaż nie muszą tego robić, bo i tak zdobywają informacje o zobowiązaniach kredytowych w inny, pewniejszy dla nich sposób – bazują w dużej mierze na danych z BIK.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym weryfikują informacje przekazane im wcześniej przez klienta. Jeśli analitycy finansowi przyłapią go na kłamstwie, nawet nieświadomym, prawdopodobnie za karę zablokują jego kredyt, uznając go za mało wiarygodnego. Blokada nie jest równoznaczna z nieudzielaniem kredytu – zakładana jest „za karę”, na określony czas, na przykład na trzy miesiące (w zależności od banku). Po tym czasie klient może ponownie starać się o kredyt, traci jednak mnóstwo czasu, który często, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorców, ma kluczowe znaczenie.

Polecamy Kalkulator rat kredytu

Jeśli przedsiębiorca dopiero wystartował i nie może pochwalić się bankowcom zbyt długim stażem działalności, powinien w pierwszej kolejności zapukać do drzwi tych instytucji finansowych, które do nowicjuszy podchodzą z największym zrozumieniem i stosują najłagodniejsze kryteria czasowe. Nie ma co liczyć, że bank, który oznajmia, iż kredytów udziela tylko firmom z 12-miesięcznym stażem, nagle zmieni zdanie i pożyczy pieniądze przedsiębiorcy działającemu dopiero pół roku. Są co prawda instytucje, które deklarują elastyczność w tej kwestii, ale nie należy się spodziewać cudów – banki są skłonne do negocjacji, ale w bardzo okrojonym zakresie, i raczej tylko w przypadku tych klientów, którzy dobrze rokują ze względu na przykład na wysoką zdolność kredytową i brak innych zobowiązań kredytowych.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA