| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zalety wywiadu gospodarczego

Zalety wywiadu gospodarczego

Wywiad gospodarczy pozwala zminimalizować ryzyko poniesienia strat finansowych na etapie pozyskiwania nowych kontrahentów. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców sprzedających swoje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. W takiej sytuacji wywiad gospodarczy pozwoli sprawdzić czy kontrahent jest zadłużony, czy niewypłacalny.

Prawidłowo przeprowadzony wywiad gospodarczy pozwala ograniczyć ryzyko zawierania umów z nierzetelnymi lub niewypłacalnymi kontrahentami, a tym samym uniknąć kosztów oraz czasu poświęconego na późniejszą windykację należności lub prowadzenie postępowań sądowych i egzekucyjnych.

Wywiadu gospodarczego nie można utożsamiać z nielegalnym szpiegostwem gospodarczym. Jego celem nie jest bowiem uzyskanie w sposób nielegalny tajemnic handlowych konkurencyjnego przedsiębiorstwa, lecz zbadanie - wyłącznie za pomocą legalnych środków - wiarygodności płatniczej potencjalnego kontrahenta.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Kiedy potrzebny wywiad?

Tak jak wspomniano powyżej, wywiad gospodarczy z reguły stosuje się do nowych i nieznanych partnerów handlowych, można go jednak użyć także w stosunku do znanych kontrahentów, którzy zaczęli wykazywać pogorszenie dyscypliny płatniczej. W niektórych branżach, szczególnie narażonych na problemy z nieterminowymi płatnościami, takich jak np. branża budowlana, warto cyklicznie sprawdzać stałych kontrahentów, nawet gdy nic nie wskazuje na to, by mogli oni mieć problemy finansowe. Wystarczy bowiem jedna nieudana inwestycja lub też jeden nieuczciwy kontrahent, by prężnie działająca firma z rzetelnego płatnika zamieniła się w bankruta.

Na koniec warto zauważyć, że informacje uzyskane w ramach wywiadu gospodarczego mogą być również bardzo przydatne na etapie ewentualnej egzekucji komorniczej, prowadzonej względem niewypłacalnego kontrahenta.

Zobacz: W jakiej kolejności są zaspokajani wierzyciele?

Autor: Rafał Latos – Prawnik

Kancelaria Effect

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PRAWNA radca prawny Adam Sobota

Ekspert z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »