REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 r.

Produkt krajowy brutto w III kwartale 2012 r.
Produkt krajowy brutto w III kwartale 2012 r.

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny szacunek produktu krajowego brutto w III kwartale 2012 roku. Co wynika z przedstawionych danych?

REKLAMA

W III kwartale 2012 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2005) wzrósł realnie o 0,4 % w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,9 %. PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wobec wzrostu odpowiednio o 3,6 % i 2,3 % w I i II kwartale br.

REKLAMA

Na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłynęło, podobnie jak w II kw. br., znaczne osłabienie dynamiki spożycia ogółem oraz spadek akumulacji, a w rezultacie – obniżenie o 0,7 % popytu krajowego w skali roku (w II kw. br. spadek popytu krajowego wyniósł 0,4 %.). Wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł -0,7 pkt. proc., w tym – dodatni wpływ spożycia ogółem wyniósł 0,1 pkt. proc. (wyłącznie z tytułu nieznacznego wzrostu spożycia indywidualnego, przy neutralnym wpływie spożycia publicznego). Zmiana akumulacji miała negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB (-0,8 pkt. proc.), na co złożyła się ujemna kontrybucja przyrostu rzeczowych środków obrotowych -0,5 pkt. proc. oraz ujemny wpływ popytu inwestycyjnego -0,3 pkt. proc.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+2,1 pkt.), co było efektem dalszego spadku importu, przy wyraźnie wolniejszym niż w poprzednich kwartałach wzroście eksportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Produkt krajowy brutto wyrównany sezonowo (kwartał poprzedni =100, ceny stałe przy roku odniesienia 2005)

W porównaniu z poprzednim kwartałem, w III kwartale 2012 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,4 %.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kwartale 2012 r. wzrosła realnie o 0,7 %.

W przemyśle wartość dodana brutto w III kwartale 2012 r. wzrosła realnie o 1,2 %.

Wartość dodana brutto w budownictwie w III kwartale 2012 r. spadła realnie o 2,1 %.

Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła realnie o 0,6 %, w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosła o 4,3 %, a w działalności finansowej i ubezpieczeniowej - o 1,0 %.

Zobacz: Koszt podatkowy organizatora balu sylwestrowego – rozliczany w grudniu, czy w styczniu?

Wartość dodana w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej łącznie w III kwartale 2012 r. wzrosła o 0,3 %.

Popyt krajowy w III kwartale 2012 r. spadł realnie o 0,2 %.

Spożycie ogółem w III kwartale 2012 r. pozostało na niezmienionym poziomie, natomiast zanotowano spadek realny spożycia indywidualnego o 0,1 %.

Nakłady brutto na środki trwałe w III kwartale 2012 r. spadły realnie o 0,8 %.

W załączonych tablicach 1 i 2 przedstawiono wskaźniki dynamiki realnej przy podstawach odpowiednio: kwartał poprzedni = 100 oraz analogiczny kwartał roku poprzedniego = 100, w cenach stałych przy roku odniesienia 2005, dla szeregów czasowych PKB i wybranych zmiennych, dla danych surowych, wyrównanych sezonowo i trendu.


Produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego)

Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w III kwartale 2012 r. był realnie wyższy o 1,4% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, była wyższa o 1,4 %.
Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 0,9 % w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, natomiast w budownictwie spadła odpowiednio o 5,8 %.
Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 1,1 %, a w transporcie i gospodarce magazynowej o 9,7 %. W III kwartale 2012 r. zanotowano wzrost wartości dodanej brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej, w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, o 3,0 %.
Wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej w III kwartale 2012 r. łącznie wzrosła o 1,8 %.
Popyt krajowy w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, był niższy
o 0,7 %.
Spożycie ogółem w III kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, wzrosło o 0,1 %, w tym wzrost spożycia indywidualnego wyniósł 0,1% i spożycia publicznego 0,2 %.
Po raz pierwszy od II kwartału 2010 r. zanotowano spadek nakładów brutto na środki trwałe o 1,5 % w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wobec wzrostu o 1,3 % w II kwartale br. i 9,0% przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,8 % wobec 19,7 % przed rokiem.

Zobacz serwis: Firma

Źródło: GUS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA